,

İstanbulda altı hastaneye daha kilit

Maraş depremlerinde ağır hasar alan ya da yıkılan hastanelerle birlikte gözler, diğer hastanelere çevrilirken geçtiğimiz hafta üç hastane bakıma alınmıştı. Yeni verilen kararla birlikte İstanbul'da altı hastanenin daha kapısına kilit vurulacak. Siyami Ersek Hastanesi, Haydarpaşa Numune Hastanesi, 2. Abdülhamid Han Hastanesi, Fatih Sultan Mehmet Hastanesi, Erenköy Fizik Hastanesi ve Üsküdar Devlet Hastanesi'nin de başka yerlere taşınmasına karar verildi.

İstanbulda altı hastaneye daha kilit

Kahramanmaraş'ta 6 Şubat'ta meydana gelen 7.7 ve 7.6 şiddetlerindeki depremlerde yıkılan hastaneler ile birlikte ilgi diğer şehirlerdeki hastanelere çevrildi. Geçtiğimiz hafta İstanbul'daki bazı hastaneler için tahliye kararları verildi.

Çapa, Cerrahpaşa ve Kağıthane’nin ardından İstanbul’un Üsküdar ve Kadıköy ilçelerindeki hastanelerin bazı bölümleri de eklendi. Haydarpaşa, Fatih Sultan Mehmet, Erenköy Ruh Sinir de listeye eklendi.

BirGün'den Kayhan Ayhan'ın haberine göre; Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sağlık kurumları için ülke genelinde harekete geçtiklerini söyledi. Koca, dün Çapa’nın Beylikdüzü ve Eyüp devlet hastanelerine Cerrahpaşa’nın ise İstanbul Eğitim Araştırma ile Taksim Eğitim Araştırma Hastanesi’ne taşınacağını açıkladı.

İşte hastanelerde son durum:

İSTANBUL/CERRAHPAŞA TIP FAKÜLTESİ

Hizmetler durduruldu ve hastanenin tahliyesi kararlaştırıldı. Polikliniklerin bir bölümünün sağlam binalarda devamına karar verildi.

HASEKİ KARDİYOLOJİ ENSTİTÜSÜ

Ayakta ve yatan hasta hizmeti durduruldu.

Kağıthane Devlet Hastanesi: Tahliye kararı alındı, hastane Seyrantepe’deki Etfal Hastanesi’ne taşınmaya başlandı. Oysa hastane 18 Mayıs 2005’te Sağlık Bakanlığı ve İBB arasında imzalanan protokol kapsamında inşa edildi.

BALTALİMANI KEMİK HASTALIKLARI EAH

Tahliye edilmesi gündemde.

SİYAMİ ERSEK GÖĞÜS KALP VE DAMAR CERRAHİSİ EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ (EAH)

Acil binası yıkılacak. Sultan 2. Abdülhamid Han EAH bahçesinde kurulacak prefabrik binaya taşınacak. Ayrıca Sancaktepe Prof. Dr. Feriha Öz Acil Durum Hastanesi’nde ameliyathane tahsis edilecek. Haydarpaşa Numune Tıbbiye Binası’ndan 20 poliklinik verilecek.

HAYDARPAŞA NUMUNE EAH

Çocuk Hastalıkları binası 38 yataklı acil ve kliniği içinde olan bina da kapatılacak. Bu hizmetler Prof. Dr. Feriha Öz Acil Durum Hastanesi’ ne taşınacak. İç Hastalıkları, Nöroloji ve Enfeksiyon Hastalıkları bölümleri de Prof. Dr. Feriha Öz Hastanesi’ne taşınacak. Kadın Hastalıkları ve Doğum kliniği Zeynep Kamil’e taşınacak.

SULTAN 2. ABDÜLHAMİD HAN

Bazı binalar yıkılacak. Hastane bahçesine poliklinik ve klinik ihtiyacını karşılayacak prefabrik bina yapılacak.

FATİH SULTAN MEHMET EAH

A Blok (Göz Kliniği ve ameliyathanesi), H Blok Fizik Tedavi Kliniği ve üniteleri boşaltılarak Prof. Dr. Feriha Öz ve kendi hastanesinde C blok zemine taşınacak. Hastane bahçesine acil, ameliyathane, anjio ve poliklinik için prefabrik bina yapılacak.

ERENKÖY FİZİK TEDAVİ VE REHABİLİTASYON HASTANESİ

Sancaktepe Şehit Prof. Dr. İlhan Varank EAH’ın Çekmeköy Ek Hizmet Binasından 1 kat verilecek. Tüm poliklinikler Merdivenköy poliklinikleri yerleşkesine taşınacak.

ERENKÖY RUH SAĞLIĞI VE HASTALIKLARI EAH

Hastane bahçesinde prefabrik bina yapılacak.

ÜSKÜDAR DEVLET HASTANESİ

Hastane bahçesine prefabrik bina yapılacak.

ADANA/ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ BALCALI HASTANESİ

Deprem sonrası orta hasarlı raporu verildi. Hastanenin tahliyesi sürüyor.

ANKARA/DIŞKAPI YILDIRIM BEYAZIT EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ

Sağlık Yapıları Yıkım Değerlendirme Komisyonu’nun incelemesi sonucu yıkımına karar verildi.

BÜYÜK HASTANE GÖÇÜ

Şimdi bu hastanelerde de yeni sorunlar sırada bekliyor.

Türk Tabipleri Birliği (TTB) ikinci başkanı Ali İhsan Ökten hastanelerin durumunu BirGün’e değerlendirdi. Ökten, "Depremde en sağlam olması gereken kamu binaları hastaneler olmalıdır. Ancak son yaşadığımız deprem felaketinde gördüğümüz gibi en fazla zarar gören binalarımız hastane, Aile Sağlık Merkezleri gibi sağlık birimleri oldu" dedi.

İstanbul’da Çapa ve Cerrahpaşa Tıp Fakültelerinin hastanelerinin uzun süredir hasarlı olduğu bilinmesine karşılık herhangi bir güçlendirme çalışması veya alternatif çözümler üretilmediğini kaydeden Ökten, "Ancak depremden sonra bu hastaneler aniden boşaltılarak hastalar mağdur edilmiştir. İstanbul’da ki tıp fakültesi ve eğitim hastanelerindeki eğitim, öğretim, sağlık hizmetleri konusunda plansızlık da eklenmiştir. Neden şimdiye kadar bir önlem alınmamıştır, plan program yapılmamıştır? Her an bir facia yaşanabileceği bilindiği halde neden gerekli önlemler alınmamıştır? Neden bir yasal süreç başlatılmamıştır?" ifadelerini kullandı.

İlişkili Haberler

Manşetler