Gündem

İsmail Kahraman'dan "darbe raporu" açıklaması

“Her zaman görüşülmesi, incelenmesi mümkün. Meclis kabul ettiği sürece yeniden incelenir. Konuşulması da faydalı olur"

Eklenme : 20 Temmuz 2022 Çarşamba 10:10 - Güncelleme : 20 Temmuz 2022 Çarşamba 09:53


15 Temmuz darbe girişiminin araştırılması için kurulan komisyon görüşmelerine devam ederken TBMM Başkanlığı görevini yapan İsmail Kahraman, “Her zaman görüşülmesi, incelenmesi mümkün. Meclis kabul ettiği sürece yeniden incelenir. Konuşulması da faydalı olur” dedi.

Şu an Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyesi olan Kahraman, Sözcü gazetesinden Saygı Öztürk’e açıklamalarda bulundu.

“Darbe raporu” hakkında yöneltilen sorular ve Kahraman’ın yanıtları şöyle:

Darbe Girişimi Raporu, başkanlığınıza verilmesine rağmen TBMM'de niçin görüşülmedi?

Bir ön rapor vardı. AK Parti üyeleri rapora bir eklenti yaptı. Bunun üzerine CHP'li üyeler raporu imzalamadı ve onlar da AK Parti'nin raporuna itirazda bulunup ek rapor hazırladı. O eklentinin müzakeresi için bir araya gelinemeyince rapor atıl kaldı. Bu arada seçim geldi. Böylece, TBMM Başkanı Mustafa Şentop Bey'in açıklamasında dediği gibi dosya tekemmül edemedi ve öylece kaldı. Durum budur.

Böyle kalması doğru mu?

Bir siyasi parti görüş beyan ediyorsa, karşı görüş de olmalı. Görüşlerin hepsi aynı olacak değil. Herkes ittifak etmek, kabul etmek zorunda değil. Diyorlar ki; ‘Rapora eklenti yapıldı, bu eklenti hakkında bizim de özel görüşümüz var. Bunun için yeniden toplantı yapmalıyız.' İşte bir araya gelinemediği için rapor tekemmül etmedi.

Dönemin Genelkurmay Başkanı ile MİT Müsteşarı'nın ifadeye çağrılmaması rapor için büyük bir eksiklik mi?

Yoo,  hayır böyle bir eksiklik yok. Ayrıca bilgilerine başvurulmamasına itiraz eden de bu konuda karşı oy da yok. Hatırladığım kadarıyla böyle. Komisyon derinlemesine iyi bir çalışma yaptı ama genel kurulda görüşülemedi.

Raporun, ileride görüşülmesine bir engel var mı?

Her zaman görüşülmesi, incelenmesi mümkün. Meclis kabul ettiği sürece yeniden incelenir. Konuşulması da faydalı olur.  Meclis Başkanının ifadesi çok doğrudur. Eklentiye karşı oy yazısı yazmak için toplantı yapılamadığı için rapor TBMM'de görüşülemedi. Sonuçta, taraflar bir arayla gelmediği ya da gelmesi istenmediği için 15 Temmuz Araştırma Komisyonu Raporu değil, bu raporun kamuoyundan gizlendiği konuşuluyor.

Sözcü, Indepedent Türkçe