Gündem

İŞKUR'da usulsüzlük FETÖ ve DHKP-C’ye uzandı

İŞKUR üzerinden devleti zarara uğratan, aralarında İŞKUR personelleri ile terör örgütleri FETÖ ve DHKP-C bağlantılı firma yetkililerinin bulunduğu suç örgütüne yönelik şok bir operasyon yapıldı.

Eklenme : 23 Kasım 2022 Çarşamba 06:21 - Güncelleme : 23 Kasım 2022 Çarşamba 06:23


İŞKUR üzerinden devleti zarara uğratan, aralarında İŞKUR personelleri ile terör örgütleri FETÖ ve DHKP-C bağlantılı firma yetkililerinin bulunduğu suç örgütüne yönelik şok bir operasyon yapıldı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Şuçlar Bürosu tarafından yürütülem soruşturmada İŞKUR Genel Müdürlüğü'nde çalışan memurların ihale yoluyla düzenledikleri meslek edindirme ve işbaşı eğitim programlarında usulsüzlükler yaptıkları tespit edildi.

MAAŞLAR FETÖ VE DHKP-C’YE
Tespit üzerine İstanbul Emniyeti Mali Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri yaptığı çalışmada, yönetici veya ortakları arasında FETÖ ve DHKP-C terör örgütü ile bağlantılı kişilerin bulunduğu şirketlerin şartlara uygun olmamalarına rağmen İŞKUR ihalelerine katılım sağladıkları belirlendi. İhale şartnamelerinin birbiriyle irtibatlı kişilerden oluşan firmalara verildiği de polis ekiplerince tespit edildi. Polis ekipleri, İŞKUR memurlarının gerçekte düzenlenmeyen kurslara sahte kursiyer kaydı yaparak haksız maaş ödemesi yaptıklarını belirledi. Suç örgütünün sahte kurslarda sahte kursiyer kaydı olan kişilerin sahibi oldukları sertifikalarla istihdam edilmedikleri işlere işbaşı yapmış gibi gösterip haksız maaş ödemesi yaptıkları da ortaya çıkarıldı. Yapılan haksız ödemelerin de sahte kursiyer ve çalışanların hesaplarından çekilerek FETÖ ve DHKP-C’nin sözde üniversite sorumlusu olan kişilere teslim edildiği belirlendi.

37 KİŞİ GÖZALTINDA
Suç örgütünün kamu kurum ve kuruluşları zararına nitelikli dolandırıcılık ve ihaleye fesat karıştırma suçlarını belirleyen Mali Şube ekipleri operasyon için düğmeye bastı. 24 ayrı suç eylemine katılan 58 şüpheliden 21'inin İŞKUR personeli, 17'sinin firma yetkilisi, 13'ünün sahte kursiyer, 7'sinin usulsüz kursiyer ve kimlik temin eden eleman olarak eylemelerde yer aldıkları belirlendi. İstanbul merkezli 10 ilde operasyon yapan ekipler 37 şüpheliyi gözaltına aldı. Engelli çalıştırma zorunluluğuna uymayan işyerlerine rüşvet karşılığı ceza yazmayan İŞKUR memurlarının usulsüzlüklerin açığa çıkmasını engellemek için sahte evrak düzenlendiği de tespit edildi. Suç örgütünün bu yollarla 2014- 2018 yılları arası 80 milyon TL’lik kamu zazarı oluşturduğu ortaya kondu.

Kaynak : Yenişafak Gazetesi