,

İmamoğlu'na siyaset yasağı kararını AK Parti'nin önemli isimleri nasıl yorumladı?

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'na 2 yıl 7 ay 15 gün hapis cezasıyla birlikte, onanması durumunda siyasi yasak getirilmesi kararına tepkiler sürüyor.

İmamoğlu'na siyaset yasağı kararını AK Parti'nin önemli isimleri nasıl yorumladı?

AK Parti’den de pek çok isim kararla ilgili açıklamalar ve yorumlar yaptı. AK Parti'de karara yönelik genel eğilim ise yargılama sürecinin devam ettiğine dairdi. 

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, yargı bağımsızlığına dikkat çekerek, İstanbul Anadolu 7. Asliye Ceza Mahkemesinin verdiği kararın kesinleşmiş ve nihai bir karar olmadığını ifade etti. 

''Yargılama süreci devam etmektedir. Yargı yetkisi, Türk milleti adına bağımsız ve tarafsız mahkemeler tarafından kullanılır. Hiçbir organ, makam, merci veya kişi, yargı yetkisinin kullanılmasında mahkemelere ve hakimlere emir ve talimat veremez, genelge gönderemez, tavsiye ve telkinde bulunamaz" 

AKP'nin kurucularından eski Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Bülent Arınç, İmamoğlu hakkında verilen karara ''Mahkemeden çıkan mahkûmiyet kararı Türk yargısı adına utanç verici ve umut kırıcıdır’’ sözleriyle tepki gösterdi. 

Aynı zamanda bir ceza avukatı olarak kendisinin de Prof. Dr. Adem Sözüer, Prof. Dr. Ahmet Gökçen ile Prof. Dr. İzzet Özgenç'in hazırladığı mütaalaya katıldığını ifade etti. 

Sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımla İmamoğlu kararının hukuki ve siyasi sonuçlarını da değerlendiren Bülent Arınç, kararın en kısa zamanda üst mahkemeden döneceğini, siyasi yasak kararının uygulanmayacağını ifade etti.

Bülent Arınç açıklamalarının devamında 2019 Yerel Seçim sürecini işaret etti ve de yanlıştan dönülmediği sürece kararın siyasi sonuçlarının AK Parti'nin karşısına güçlü bir aday profili inşa edecek yolun taşlarını döşemekten başka bir işe yaramayacağını söyledi. 

Partinin önemli bir diğer ismi AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan ise katıldığı bir televizyon programında yargılama sürecinin devam ettiğinin altını çizdi. 

''Yargı işini yapmaya devam etsin. İşin istinaf, temyiz boyutu var. Bugün beraat karar verilseydi tarafsız mahkeme denilecekti, bu doğru yaklaşım değil. Bizim siyasi rakiplerimizin yasaklanmasına gönlümüz razı olmaz, ancak ortada siyasetin dışında hukuki bir mesele var. Daha karar verilmeden, meydanlara bir davet var, Akşener İstanbul'a yola çıkıyor... Bir tiyatro izliyoruz. ''

Bir değerlendirme de TBMM AK Parti Grup Başkanvekili, AK Parti MYK Üyesi Yılmaz Tunç'tan geldi. Tunç, kararın, iktidarın talimatıyla verildiği iddiasının karalama siyasetinden ibaret olduğunu söyledi. ''Yargı kararları eleştirilebilir, ancak bu kararlar üzerinden karalama siyaseti yapmak yanlıştır'' dedi. 

 AK Parti MKYK üyesi Metin Külünk de sosyal medya hesabından İBB Genel Başkanı ile İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in bir fotoğrafını paylaşarak, ''Ayrıca çok enteresan, Sayın Akşener İmamoğlu ile birlikte el ele vermiş CHP’yi yıkmak, Sayın Kemal KILIÇDAROĞLU Bey’i siyaset sahnesinden uzaklaştırmak için ne kadar gayretliler'' ifadelerini kullandı. 

tr.euronews.com

İlişkili Haberler

Manşetler