,

İmamoğlu: Bakanlık da bizim İBB de bizim

İmamoğlu, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'nın 'Pendik-Sabiha Gökçen Havalimanı Metrosu yatırım bütçesinin bakanlık tarafından karşılandığı' açıklamasına yanıt verdi

İmamoğlu: Bakanlık da bizim İBB de bizim

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'nın 'Pendik-Sabiha Gökçen Havalimanı Metrosu yatırım bütçesinin bakanlık tarafından karşılandığı' açıklamasına ilişkin olarak, "İstanbul halkı yapılan bu metronun parasını bakanlığa geri ödüyor. Ama şunun altını çizmek lazım, bakanlık da bizim İBB de bizim. Her birisi 86 milyon insanımızın" dedi.

Cumhuriyet'te yer alan habere göre; İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Gaziosmanpaşa Erkek Öğrenci Yurdu’nun açılışında açıklamalarda bulundu.

"Bakanlık da bizim İBB de bizim"

İmamoğlu, AYGM'nin açıklamasına ilişkin olarak şu ifadeleri kullandı:

"Dün bir paylaşım yaptım, paylaşımımın sebebi şu Türkiye Cumhuriyeti'nin yöneticileri olarak benim bir açılan metroyla ilgili bunu bizim kendi hizmetimiz olarak anlatacağımızı ya da söyleyeceğimizi ifade eden konuşmalar yapıldı. Birincisi ben de orada olmak, oraya davet edilmek isterdim. Çünkü, her yerde söyledim. Bu ülkenin seçilmiş cumhurbaşkanı; cumhurbaşkanımız. Bu ülkenin İstanbul'da seçilmiş belediye başkanı; belediye başkanımız. Gaziosmanpaşa'da seçilmiş belediye başkanı belediye başkanımızdır.

Bunun karşısında durmak, anayasaya karşı durmak demektir. Hiçbir bireyin böyle bir hakkı olmaz, olamaz. O bakımdan elbette olmak isterdim. Ancak bu şekilde bir açıklamadan sonra ister istemez bir beyanda bulunduk. Çünkü biz oraya davet edilmeliydik, çünkü oraya yapılan metroların maliyetleri bizim bütçemizden kesiliyor.

Aslında İstanbul halkı yapılan bu metronun parasını bakanlığa geri ödüyor. Ama şunun altını çizmek lazım, bakanlık da bizim İBB de bizim. Her birisi 86 milyon insanımızın."

"Alınganlık yaparak söylemiyorum sadece sorumluluklarını hatırlatıyorum"

3 buçuk yıllık görev sürecinde sadece iki açılışa davet edildiğini belirten İmamoğlu, "Koca İstanbul'da iki açılışa davet edildim ben bunu alınganlık yaparak söylemiyorum sadece sorumluluklarını hatırlatıyorum. Ben her gittiğim yere herkesi davet etmeye devam ediyorum. Bu bir lütuf değil, etmeliyim, etmek zorundayım. Ahlaki olarak da centilmenlik olarak da etmeliyim. Dinlemeliyim, dinlemezsem hizmet edemem. Değişim olmak zorundadır, başka türlüsünü bu gençlere anlatamayız" dedi.

Ne olmuştu? 

Pendik-Sabiha Gökçen metrosunun dün gerçekleşen açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, yaptığı açıklamada isim vermeden İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nu hedef alarak, ''Bazıları bizim yaptığımız raylı sistemleri sahiplenmeye çalışıyor. Bunların kim olduğunu biliyorsunuz değil mi? Sel oluyor, İstanbul'un belediye başkanı nerede? Bodrum'da. Ama Erdoğan'ın bakanları nerede? Vakaların olduğu yerde'' ifadelerini kullanmıştı. 

Sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yanıt veren İmamoğlu, "Bugün açılışı yapılan metro hattının maliyeti İBB tarafından karşılanmaktadır. Yani, aslında tüm ülkede olduğu gibi yatırımların tek sahibi kıymetli vatandaşlarımızdır. Pendik Sabiha Gökçen Havalimanı Metrosu İstanbul’umuza hayırlı olsun" demişti. 

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü (AYGM) ise, "Metro 4,4 Milyar TL’ye mal oldu. Yatırım; Bakanlığımız bütçesinden AYGM tarafından gerçekleştirildi. İstanbul’a ve ülkemize hayırlı olsun!" açıklamasını yapmıştı. 

Kaynak : Gazete Memur

İlişkili Haberler

Manşetler