,

İki gazeteci 'uydurma haber'den göz altına alındı

“MİT'in Cumhurbaşkanlığı'na sunduğu ‘yargı raporu'nda neler var?” başlıklı haberi nedeniyle hakkında soruşturma başlatılan gazeteci Tolga Şardan gözaltına alındı. Ayrıca, halk.tv.com.tr sorumlu yazı işleri müdürü Dinçer Gökçe de bir tahliye haberi nedeniyle gözaltına alındı. Gökçe ifadesinin ardından serbest bırakıldı.

İki gazeteci 'uydurma haber'den göz altına alındı

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, 31 Ekim 2023 günü T24 isimli internet haber sitesinde Tolga Şardan tarafından kaleme alınan “MİT’in Cumhurbaşkanlığı’na sunduğu ‘yargı raporu’nda neler var?” başlıklı yazı içeriğinde TCK’nin 217/A maddesinde düzenlenen “Halkı Yanıltıcı Bilgiyi Alenen Yayma” suçunun unsurlarını oluşturacak nitelikte söz ve beyanlar bulunduğu gerekçesiyle resen soruşturma başlattı.

Soruşturma kapsamında Şardan’ın gözaltına alındığı ve evinde arama yapıldığı öğrenildi.

DİNÇER GÖKÇE DE "HALKI YANILTICI HABERDEN" GÖZALTINDA

Öte yandan, gazeteci Dinçer Gökçe, sorumlu yazı işleri müdürü olduğu halk.tv.com.tr internet sitesinde yayımlanan bir habere ilişkin başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alındı.

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı, 26 Ekim’de “halktv.com.tr” haber sitesinde yayımlanan “Çete lideri olmakla suçlanan Turhan Döner ve Emirhan Döner’e tahliye kararı” başlıklı habere ilişkin “halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma” suçundan resen soruşturma başlattı.

Savcılığın talimatı üzerine harekete geçen polis ekipleri, internet sitesinin sorumlu yazı işleri müdürü Dinçer Gökçe’yi gözaltına aldı. Gökçe ifadesinin ardından serbest kaldı.

 

TCK Madde 217/A

Şardan'ın gözaltına alınmasına gerekçe olarak gösterilen TCK'nın 217/A maddesi şöyle:

"Sırf halk arasında endişe, korku veya panik yaratmak saikiyle, ülkenin iç ve dış güvenliği, kamu düzeni ve genel sağlığı ile ilgili gerçeğe aykırı bir bilgiyi, kamu barışını bozmaya elverişli şekilde alenen yayan kimse, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılır." 

Kaynak : Gazete Memur

İlişkili Haberler

Manşetler