,

HSK’da bir ilk…Yeni üye seçilecek

Hakimler ve Savcılar Kurulu İkinci Daire Üyesi Cumhur Şahin, emekli oldu. Şahin için yarın Hakimler ve Savcılar Kurulu’nda tören düzenlenecek. Şahin’den boşalan koltuğa 30 gün içinde Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) tarafından yeni bir üye seçilecek.

HSK’da bir ilk…Yeni üye seçilecek

HSK İkinci Daire Üyesi Cumhur Şahin, yaş haddinden emekli oldu. Şahin için yarın saat 14.30’da HSK’da tören düzenlenecek. Törende Şahin’e plaket takdimi yapılacak. Şahin’den boşalan koltuğa yeni bir üye seçimi içinde süreç resmen başlamış olacak. 30 gün içinde Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) tarafından yeni bir üye seçilecek.

SÜREÇ NASIL İŞLEYECEK

Hakimler ve Savcılar Kurulu üyeliği için Akademisyen kadrosundan adaylar TBMM’ye başvuracak. TBMM, başvuruları Anayasa ve Adalet Komisyonları Üyelerinden Kurulu Karma Komisyon’a gönderecek. Daha sonra belirlenen bir günde toplanacak olan Karma Komisyon, HSK üyeliği adayları arasından 3 adayı gizli oyla belirleyecek. Belirlenen 3 adayın TBMM Genel Kurulu’na sunulmasının ardından belirlenen bir günde Genel Kurul’da gizli oyla seçim yapılacak. Birinci oylamada üçte iki çoğunluğu; bu oylamada seçimin sonuçlandırılamaması halinde ikinci oylamada üye tam sayısının beşte üç çoğunluğu gerekecek. İkinci oylamada da üye seçilemezse en çok oyu alan iki aday arasında ad çekme usulü ile üye seçimi gerçekleştirilecek. HSK üyeliğine seçilecek isim 15 ay görev yapacak.

SONTV

İlişkili Haberler

Manşetler