Gündem

H.K.G davasını açan savcının bürosu kendi isteğiyle değiştirildi

Küçük yaşta evlendirildiği ve yıllarca istismar ve tecavüze uğradığı gerekçesiyle şikayetçi olan H.K.G'yle ilgili soruşturma dosyasını tamamlayarak dava açılmasını sağlayan savcı Ercan Ateş'in görev yerinin değiştirildiğine yönelik iddiaların ayrıntısı netleşti.

Eklenme : 21 Ocak 2023 Cumartesi 18:02 - Güncelleme : 21 Ocak 2023 Cumartesi 18:04


Independent Türkçe'nin başsavcılık kaynaklarından edindiği bilgilere göre bu bir "görev yeri değişikliği" değil, yeni iş bölümü.

Bürodan kendi isteğiyle ayrıldı, 1 Ocak'ta yeni büroda göreve başladı

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Savcısı Ateş, bütün savcıları kapsayan iş bölümü değişikliği sırasında bürosunun değiştirilmesini talep etti.

Talebin ardından savcı Ateş'in İstanbul Anadolu Adliyesi Aile İçi Şiddet Suçları Soruşturma Bürosu'ndaki görevi bitti ve aynı adliyedeki Genel Soruşturma Bürosu'nda görevlendirildi.

Büro değişikliğinin ise 1 Ocak'ta yaşandı. Başsavcılık kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Ateş'in iddianameyi ilgili başsavcıvekiline haber vermeden mahkemeye gönderdiğine ilişkin iddialar doğru değil. İddianamelerin başsavcıvekili tarafından sistem üzerinden görülmeden mahkemeye gidemeyeceğini kaydediliyor.

The Independentturkish