,

Herkes Merak Ediyordu... İşte Erdoğan'ın Aldığı Son Kararlar

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından rota şimdi yerel seçimlere çevrildi. Partilerde yerel seçim hazırlığı başlarken Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın atacağı adımlar merak ediliyor. İşte Erdoğan'ın aldığı son kararlar...

Herkes Merak Ediyordu... İşte Erdoğan'ın Aldığı Son Kararlar

Mayıs seçimlerinin ardından şimdi gözler yerel seçimlerde. Gazete Pencere yazarı Nuray Babacan bugünkü yazısında kulislerde konuşulan yeni adımları yazdı.

"Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın önce olağan kongreye karar verip, ardından bunu olağanüstü kongreye çevirmesinin nedeni ortaya çıktı" ifadelerinin yer aldığı yazıya göre Erdoğan yerel seçim öncesinde il ve ilçe kongre çekişmeleri nedeniyle yeni küskünler yaratmayacak. Buna göre genel seçimlerde başarısız olan örgütler atamayla değiştirilecek. Hızlı örgüt operasyonunun ardından yerel seçim startı verilecek. AKP, “her şehir için beyanname” hazırlıyor.

Yazıda Erdoğan'ın atacağı adımlar şöyle sıralandı:

"Yeni ekip belirlendi

CHP’deki tartışmalar süredursun, AKP’de seçim süreçlerini yöneten, strateji ekibi yenilendi. Ekibin başına AKP Genel Başkanvekili Efkan Ala getirildi. Ekip, yerel seçim boyunca her hafta toplanarak aday adayları ve kampanyayla ilgili kararlar alacak.

Ankara ekibi sil baştan

Erdoğan, hızlı bir MKYK ve MYK değişimi istediği için kongresini olağandan olağanüstüne çevirdi. Eylülde yapılacak olağanüstü kongreyle partinin Ankara yönetimi sil baştan değiştirilecek. Erdoğan bu telaşın gerekçesini yerel seçimler olarak açıkladı ve “Yerel seçimlerden sonra il ve ilçe kongrelerini yaparak yeniden olağan kongreye gideriz” dedi.

Formülle atama

Erdoğan, olağanüstü kongreyi beklemeden yapabildiği görev değişiklikleriyle de mesaj verdi. Yerel yönetimlerden sorumlu Mehmet Özhaseki’nin bakan yapılmasının ardından yerine yaptığı atadığı kişinin, MKYK üyesi olmamasına bakmadı. İçtüzüğün arkasından dolanarak istediği kişiyi bu göreve getiren Erdoğan, Yusuf Ziya Yılmaz’ı genel bakan danışmanı olarak görevlendirdi. Olağanüstü kongrede MKYK üyesi yapacağı Yılmaz’a üç ay sonra genel başkan yardımcılığı görevi verecek.

İstifalar alınacak

Bu arada, genel seçimlerde başarısız bulunan il ve ilçe başkanları da yerel seçimlerden önce istifa ettirilip, atama yöntemiyle değiştirilecek. Yani Erdoğan istediği değişimi gerçekleştirmek için istediği formülü de yaratıyor. Son olarak hızlı bir olağanüstü kongreyle de MKYK’sını büyük ölçüde değiştirecek.

Yeni kampanya

Öncelik büyükşehirlere verilecek. Her şehir için öncelikler belirlenecek. Kampanya planına göre, önce her şehrin kendi özel kriterleri ve kimliği çıkartılacak. Bu profile uygun aday çalışması yapılacak. Şehrin kimliğine uyan isimler üzerinden tercih yapılması planlanıyor.

Büyükşehir planı

İktidar partisi, büyükşehirlerde oy kaybetmenin gerekçeleri üzerine araştırma yaptırıyor. Taşranın aksine büyükşehirlerde ekonomik kriz ve hayat pahalılığının ciddi şekilde hissedilmesinin, partiye oy kaybettirdiği değerlendiriliyor. Bu sorunun çözümü için alternatif önerilerin geliştirilmesi planlanıyor. Parti umudunu, ekonomik göstergelerin düzelmesi ve enflasyonun gerilemesine bağlamış durumda.

İlişkili Haberler

Manşetler