,

Her ay 45 bin TL İstanbul ödeneği

Ankara’dan İstanbul’a yerleşen ve pahalılıktan etkilenen BDDK personeline her ay ‘Hayat Tazminatı’ ödenmesi için kanun teklifine madde eklendi. Düzenleme ayrımcılık tartışması yarattı

Her ay 45 bin TL İstanbul ödeneği

TBMM’de görüşülen ve ekonomi ile ilgili düzenlemeler içeren kanun teklifine AK Parti Milletvekilleri Orhan Erdem ve Necmettin Erkan’ın önergesi ile son dakikada yeni bir madde eklendi. Buna göre Ankara’dan İstanbul’da bulunan finans merkezine taşınan Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) 400 uzman personeline “Hayat Pahalılığı” tazminatı olarak ayda 45 bin lira ek ödeme yapılacak. “İstanbul’da yaşam koşulları daha zor” gerekçesiyle ödenecek bu tazminattan bir süre öncesine kadar Merkez Bankası Başkanı olan ve 5 ay önce BDDK Başkanlığı’na atanan Şahap Kavcıoğlu da yararlanacak. En düşük uzman maaşının 40 bin TL civarında olduğu öğrenilirken yeni önergenin gerekçesi ise “BDDK, İstanbul’a taşındı ve personel için lojman imkanı yok. Kiralar yüksek ve maaşlar da Ankara’ya göre yetersiz kaldı. Uzman personel özel sektöre kaçıyor” ifadeleriyle açıklandı. İstanbul Finans Merkezi’nin bulunduğu Ataşehir’de 1+1 ve 3+1 kiralık dairelerin fiyatları, 14 bin liradan 40 bin liraya kadar değişiyor.

‘DİĞER ÇALIŞANLARIN DA HAKKI’

Önerge ile “Kurumda görev yapan kurul başkan ve üyeleri, başkan yardımcısı, başkanlık müşaviri, daire başkanı ve müdür ile murakıp, uzman, murakıp uzman yardımcısı ünvanlı meslek personeline, her ay 60.000 gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucu bulunacak tutarı geçmemek üzere vergiden muaf olarak ek tazminat ödenir” hükmü getirildi. Bugün için aylık katsayı 0.509796 ve 60 bin gösterge rakamı 30 bin 587 liraya geliyor. Bir ay sonra 2024’teki gösterge ile bu miktarın 45 bin lira olacağı hesaplandı.

‘Tüm memurlara yapılmalı’

Önergeyi değerlendiren CHP İzmir Milletvekili Rahmi Aşkın Türeli, “Kamu personel rejimi altüst edildi. Ne ölçü kaldı ne bir şey” derken MHP İstanbul Milletvekili İsmail Faruk Aksu da “Bu düzenleme benzer talepleri de gündeme getirir. Önümüzdeki dönemde Hazine Maliye Bakanlığı ve ilgili kurumlar böyle bir hazırlık yapmalı, diğer çalışanlarımızın da hakkıdır” diye konuştu. Açıklama yapan Büro Memur-Sen Genel Başkanı Yusuf Yazgan da “Bir kurum özelinde tazminat, çalışma barışını bozar. Tüm memurlara ek tazminat ve kira yardımı yapılmalı” dedi.

BAŞAK KAYA

Kaynak : Sözcü Gazetesi

İlişkili Haberler

Manşetler