USD : 18,60 %0,15
EUR : 18,22 %-0,08
ALTIN (Gr): 1.023,88 %0,09
BIST 100 : 3.569,41 %0,44
BITCOIN : 19.976,84 %-0,37
Petrol : 94,83 %0,43
Gündem

Hekimler Birliğinden Melih Gökçek dahil çok sayıda isim hakkında suç duyurusu

HHDD ile Hekim Birliği, Konya Şehir Hastanesi yöneticileri ve Melih Gökçek hakkında suç duyurusunda bulundu

13 Temmuz 2022 Çarşamba 09:00

Konya'nın Karatay ilçesindeki Konya Şehir Hastanesi'nde Hacı Mehmet Akçay adlı saldırgan Kardiyoloji Uzmanı Ekrem Karakaya'yı öldürmüştü. Türk Tabipleri Birliği (TTB) yurt genelinde iki gün süren iş bırakma eylemi gerçekleştirmişti. İstanbul'da gerçekleştirilen eylemde ise polis doktorlara müdahale etmişti.

Cumhuriyet'ten Mehmet Oflaz'ın haberine göre, son olarak, Hekimlere Hukuksal Dayanışma Derneği (HHDD) ile Hekim ve Sağlık Çalışanları Birliği Sağlık ve Sosyal Hizmetler Sendikası (Hekim Birliği) harekete geçti.

Hastane yöneticileri hakkında suç duyurusu

Hekimlere Hukuksal Dayanışma Derneği, Konya Şehir Hastanesi yöneticilerinin "ihmal suretiyle görevi kötüye kullanma" suçlarını işlediklerini belirterek Konya Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderilmek üzere Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu.

Dilekçede, "Hastane yönetimi yeterli önlemlerini almış olsaydı saldırgan bu alçakça saldırıyı gerçekleştiremeyecekti. Bu nedenle sorumluların tespiti ve cezalandırılması büyük önem arz etmektedir" ifadelerine yer verildi.

Dilekçede Konya Şehir Hastanesi yöneticileri hakkında gerekli tahkikatın yapılarak haklarında kamu davası talep edildi.

Melih Gökçek hakkında suç duyurusu

Eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, geçen günlerde mart ayındaki doktor grevinde sağlıkçılara yasal işlemle tehdit eden başhekimin videosunu, "Sevgili başhekim seni yürekten kutluyoruz. Görevini yapmayan doktor seni vatan haini olarak görüyoruz, seni istemiyoruz. Hastaneden defol git, nerede ne yapacaksan yap. Katılıyor musunuz tweet âlemi?" diyerek paylaşmıştı.

SEVGILI BAŞHEKIM SENI YÜREKTEN KUTLUYORUZ.

GÖREVINI YAPMAYAN DOKTOR SENI VATAN HAİNİ OLARAK GÖRÜYORUZ, SENİ İSTEMİYORUZ.
HASTANEDEN DEFOL GİT, NEREDE NE YAPACAKSAN YAP.

KATILIYOR MUSUNUZ TWEET ALEMİ?#RecepTayyipErdogan #Cumhurbaşkanı #kilicdaroglu #MeralAkşener
SON DAKİKA pic.twitter.com/r2luJgXDLM

— İbrahim Melih Gökçek (@06melihgokcek) July 9, 2022
Bu paylaşımın ardından Hekim Birliği, Melih Gökçek hakkında "tehdit", "hakaret" ve "halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama suçu" suçlarını işlediğini iddia ederek Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu.

Dilekçede Melih Gökçek'in ilgili TCK maddeleri uyarınca ayrı ayrı cezalandırılması talep edildi. Gökçek'in mahkûm olacağı hapis cezasının infazı tamamlanıncaya kadar "belli hakları kullanmaktan yoksun bırakılma"sı talep edildi.

Yayın yasağına itiraz

Öte yandan Hekim Birliği Sendikası, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu'nun (RTÜK), Karakaya'nın öldürülmesine ilişkin haberlere yayın yasağı getirme kararına karşı Konya 5. Sulh Ceza Hâkimliği'ne itiraz etti.

Kaynak : Cumhuriyet Gazetesi