,

Bulaşıcı hastalıklara karşı 8 ilde veteriner kontrol istasyonları kurulacak

TARIM ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, ülkenin doğusundan batısına yapılan hayvan sevkiyatının kontrol altına alınması ve bulaşıcı hayvan hastalıklarının önlenmesi amacıyla Erzurum'da hayata geçirilen 'Veteriner Yol Kontrol ve Denetim İstasyonu'nun yıl içinde 7 ilde daha kurulacağını belirtti. Bakan Yumaklı, Erzurum'daki istasyonda 6 ayda 2 bin 178 aracın kontrol edildiğini ve 78 araçta uygunsuzluk tespit edildiğini söyledi.

Bulaşıcı hastalıklara karşı 8 ilde veteriner kontrol istasyonları kurulacak

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, doğu illerinden batıya besi hayvanları sevkiyatının yoğun olduğu illerde hayata geçirilen Veteriner Yol Kontrol ve Denetim istasyonlarına ilişkin yazılı açıklama yaptı. Bakan Yumaklı, kontrolsüz hayvan hareketlerinin bulaşıcı hayvan hastalıklarının yayılımında önemli etkisi olduğunu, bunun da hayvansal üretime ve dolayısıyla ülke ekonomisinde olumsuz yansımaları bulunduğunu bildirdi.

Bulaşıcı hayvan hastalıklarının önlenmesinde, hayvan hareketlerinin denetim ve kontrolünün önem taşıdığına işaret eden Bakan Yumaklı, "Özellikle ülkemizin doğusundan batısına yapılan hayvan sevkiyatının kontrol altına alınması, hayvansal üretimimizi olumsuz etkileyen bulaşıcı hayvan hastalıklarının önlenmesini sağlayacak. İlki Erzurum'da kuruldu, 2'ncisi ise Elazığ'da gelecek ayın başında faaliyete geçecek. Bu istasyonlarımızın toplam sayısı 8 olacak. Bu yıl içinde hepsi faaliyete geçecek. Hayvansal üretimimizde kaliteyi ve verimliliği artırmak amacıyla açıkladığımız Hayvancılık Yol Haritamızda da belirttiğimiz üzere, denetim istasyonlarımızda bir yandan hayvan hareketlerinin kontrolünü sağlarken, diğer yandan üreticilerimizi ve hayvanların nakliyesini gerçekleştiren firmalarımızı bilgilendiriyoruz. Yürüttüğümüz aşılama çalışmalarıyla da bulaşıcı hayvan hastalıklarıyla yerinde mücadele ederek hayvansal üretimimizde verimliliği ve kaliteyi en üst seviyelere çıkarma hedefimize en kısa sürede ulaşacağımıza inanıyoruz" ifadelerini kullandı.

GECE GÖRÜŞ KAMERASIYLA İZLENİYOR

Tüm alanları 7/24 kontrol, denetim yapılacak şekilde ışıklandırılan ve gece görüş özelliği olan kameralar ile 24 saat izlenen Veteriner Yol Kontrol ve Denetim istasyonlarında görevli veterinerlerin, canlı hayvan ve hayvansal ürün taşıyan tüm araçları kontrol ettiğinin altını çizen Bakan Yumaklı, "Denetimlerde, veteriner sağlık raporları ile hayvanların kulak küpeleri, sağlık durumları kontrol ediliyor. Sorun tespit edilen hayvanlar yine ayrıca kontrolden geçiriliyor. Kontrol ve muayenede uygunsuzluk tespit edilmesi durumunda hayvan sahiplerine idari yaptırım uygulanıyor. Araçta hasta hayvan tespit edilmesi durumunda sevkine izin verilmiyor ve karantina tedbirleri uygulanıyor" bilgisini aktardı.

Bakan Yumaklı, yaklaşık 6 ay önce faaliyete geçen Erzurum Denetim İstasyonu'nda bugüne kadar 2 bin 178 aracın kontrol edildiğini ve 78 araçta uygunsuzluk belirlendiğini vurgulayarak, "Hayvansal üretimimizi güvence altına almak için kontrollerimiz kararlılıkla sürecek. Ben başta tüm bu şartlara dikkat ederek havyan sevki yapan vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum" ifadelerini kullandı.

Veteriner Yol Kontrol ve Denetim istasyonlarının hayvan hareketliliğinin arttığı yaklaşan Kurban Bayramı'nda da önemli bir işlevi yerine getireceğine dikkat çeken Bakan Yumaklı, yetiştiriciler ile nakliyecilik yapan işletmelere kurallara uymaları ve kontrol görevi yapan personele yardımcı olmaları çağrısında bulundu.

Kaynak : DHA

İlişkili Haberler

Manşetler