,

Haluk Levent arayıp 'yalan' dedi

letişim Başkanlığı, Haluk Levent'in AHBAP'a toplanan paraları AFAD'a vermesi yönünde Ankara tarafından baskı altına alındığı yalanını canlı yayında ortaya atan Ayşenur Arslan'In dakikalar içinde nasıl yalanlandığını gösteren videoyu paylaştı.

Haluk Levent arayıp 'yalan' dedi

Türkiye'yi derinden sarsan deprem felaketinden sorna yaraları sarma süreci devam ediyor.

Depremin ilk anından itibaren yapılan dezenformasyona karşı da ayrıca bir mücadele var.

Yalan yayarak sahadaki mücadeleyi baltalamaya çalışan onlarca yalan ortaya çıkartılıyor.

Bu kapsamda İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezince, Dezenformasyon Bülteni yayınlanıyor.

Bültenin 22-23 Şubat sayısında Halk TV ekranlarında Ayşenur Arslan'ın sunduğu Medya Mahallesi programında depremin daha ilk günlerinde ortaya atılan bir yalana yer verildi.

Programda Ayşenur Arslan, depremden sonra harekete geçen AHBAP derneğinin topladığı yardımalra devletin el koymaya çalıştığını iddia etti.

Haluk Levent'i üst düzey yetkililer aradı yalanı

Büyük bir dayanışma ile devletin kurumlarına omuz veren derneğin Kurucusu Haluk Levent'in Ankara'dan gelen aramalarla baskı altına alındığını söyleyen Arslan, "Haluk Levent harekete geçtiğinde kendisini Ankara'dan çok üst düzey birisi arıyor. Saraydan değil ama üst düzey biri arıyor. Ve şöyle söylüyor; 'İyi hoş ama sen bunları organize edip dağıtamazsın. Bunları bize ver, yardımları bize yönlendir.' Haluk Levent de buna hayır diyor." ifadelerini kullandı.

"Beni herhangi bir üst düzey yönetici aramadı"

Bu yalanın ortaya atılmasından dakikalar sonra deprem bölgesinden kanala telefonla bağlanan Levent, söz konusu iddianın yalan olduğunu söylüyor.

Ayşenur Arslan'a en hızlı yalanlanmalarından birini yaşatan Levent şu ifadeleri kullandı:

"Az önce yayında kullandığınız bir ifade konusunda şunu söyleyeyim: Bu tür spekülasyonlar oluyor. Beni Ankara'dan bu paranın AFAD'a verilmesi için herhangi bir üst düzey yetkili aramadı."

- Haluk Levent Ahbap için İçişleri Bakanlığına başvurdu

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından yaptığı yardımlar sonucu hedef alınan Ahbap Derneği'nin kurucusu Haluk Levent, denetlenmek için İçişleri Bakanlığı'na başvuru yaptıklarını açıkladı.

Haluk Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Spekülasyonlar sebebiyle, Ahbap’ın şeffaflığı için bağış yapan herkesin merakını gidermek adına (her ne kadar aylar önce denetlenmiş olsak da ) en yakın zamanda tekrar denetlenmek isteğimizi İçişleri Bakanlığı dernekler müdürlüğüne az önce ilettik. Sayı 34-235-051/24 Bilginize" ifadelerini kullandı.

İki bağımsız denetçi firmayla anlaştı

Haluk Levent, derneğin hesaplarını bağımsız denetime açtıklarını açıklamıştı.

Levent, bütün satın almaların denetlenmesi için biri uluslararası biri yerli olmak üzere iki bağımsız denetçi firmayla sözleşme imzaladıklarını duyurmuştu.

Haluk Levent, bağımsız yerli denetçinin Türkiye Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği olduğunu belirtmiş, hesapların incelemek üzere anlaştıkları ikinci firmanın uluslararası bağımsız denetim firması Grant Thornton olduğunu duyurmuştu.

Kaynak : Gazete Memur

İlişkili Haberler

Manşetler