,

Hakem heyeti bugün karar verebilir

Kamu çalışanlarının maaş artışlarının belirleneceği 7’nci Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerinde mutabakat sağlanamazken Hakem Heyeti, dün 3’üncü defa bir araya geldi.

Hakem heyeti bugün karar verebilir

Müzakere sürecine geçen heyet, Sayıştay Başkanı Metin Yener başkanlığında görüşmelerine devam ederken sürecin erkenden tamamlanarak son gün olan 31 Ağustos’tan önce karara bağlanması bekleniyor.

Milyonlarca kamu çalışanının takip ettiği 7’nci Dönem Toplu Sözleşme’de oransal zam oranında anlaşma sağlanamazken, zammı Hakem Heyeti belirleyecek. Hakem heyetinde ise dün 3’üncü görüşme gerçekleştirilirken müzakere süreci başladı.

Hakem Heyeti’nin görüşmeleri devam ederken, dün 3’üncü görüşme gerçekleştirildi. Bugün ise 4’üncü görüşme gerçekleştirilecek. Taraflar arasında müzakere süreci devam ederken normal sürecinde devam ederse 31 Ağustos’ta zam kararının belirlenmesi beklenirken, kulis bilgilerine göre heyet içerisinde sürecin daha erken bitirilmesi için karar alındığı ve bugün zam miktarına ilişkin karar alınacağı iddia edildi.

SON KARAR HAKEM HEYETİNDE

Memur ve memur emeklisini ilgilendiren 7’nci Dönem Kamu Toplu Sözleşmesi görüşmeleri 1 Ağustos’ta başlarken, süreç 22 Ağustos’ta sona erdi. Müzakerelerde zamma ilişkin anlaşma sağlanamazken, süreç Hakem Heyeti’nin vereceği ve itiraz edilemeyen karara bağlı olarak sonuçlanacak. Zam haricinde ise diğer talepler ile ilgili mutabakat sağlanmıştı.

HEYETTE HÜKÜMET DAHA KUVVETLİ

Hakem Heyeti içerisinde 11 kişi bulunurken, toplu sözleşmeye dair nihai kararı verecek. Hakem Heyeti’nin vereceği karara ise hiçbir şekilde itiraz yapılamıyor, yargıya taşınamıyor. Böylece heyet tarafından belirlenen zam miktarı olduğu gibi uygulanıyor. Heyet içerisinde temsil konusunda hükümet daha kuvvetliyken, verilecek kararın kabul edilmeyen teklife göre çok yüksek olmaması bekleniyor.

Mehmet Fahri ÖZKAN / Milli Gazete

İlişkili Haberler

Manşetler