,

Habertürk, 'aşırı Filistinli yanlısı' dedi, gazeteci istifa etti

3 yıldır Habertürk’te yazan ve program yapan gazeteci Kemal Öztürk, uzun bir istifa açıklaması ile Habertürk’ten ayrıldığını duyurdu. Öztürk, istifa için “Habertürk yönetimi ile son dönemlerde inandığı fikirleri dile getirme konusunda yaşadığı sorunları” gerekçe gösterdi ve açıklamasının sonuna Filistin bayrağı koydu. Serbestiyet’in edindiği bilgiye göre Kemal Öztürk’ün Habertürk’ten ayrılma sebebi, kanal yönetiminin Öztürk’ün paylaşım ve yorumlarını ‘aşırı Filistin yanlısı’ bulması. 20 gün önce Kemal Öztürk’e Habertürk yönetimi tarafından iletilen rahatsızlıktan sonra önce Öztürk’ün kanalda yaptığı Türkiye’nin Nabzı programı yayından kaldırıldı. Öztürk, yorumcu olarak Habertürk TV’de son programına 16 Ekim’de katıldı. Programda Öztürk, Hamas’ı ortaya çıkartan sosyolojik ve tarihsel sebepleri anlatırken, programın moderatörü onu “Sivil eylemleri de tabii kınamakla birlikte” diyerek onu düzeltti. Programın ardından Kemal Öztürk, Habertürk ekranlarına bir daha çıkmadı. Kudüs’e muhabir olarak gitme talebi de kanal yönetimi tarafından reddedildi.

Habertürk, 'aşırı Filistinli yanlısı' dedi, gazeteci istifa etti
Serbestiyet'ten Mehmet ali Akyol'un haberine göre, 

28 Eylül 2020 tarihinden bu yana Ciner Medya Grubu’na bağlı Habertürk’te çalışan gazeteci Kemal Öztürk, dün (10 Kasım 2023) Twitter hesabından yayınladığı bir açıklama ile Habertürk’ten istifa ettiğini duyurdu.

Öztürk istifa metninde “Son dönemlerde Habertürk yönetimiyle inandığım fikirleri dile getirme ve çalışma huzuru konularında yaşadığım sıkıntılar yüzünden gruptan ayrılma kararı aldım” dedi.

Kemal Öztürk’ün istifa metninin sonuna Türkiye ve Filistin bayrağı koyması ise, istifa sebebinin Filistin’de yaşananlar ile ilgili olup olmadığı sorusunu getirdi.

Serbestiyet’in edindiği bilgiye göre Kemal Öztürk’ün Habertürk’ten ayrılma sebebi, kanal yönetiminin İsrail-Filistin çatışmasında ‘daha dengeli’ bir yayın politikası izlemek istemesi ve Öztürk’ün paylaşım ve yorumlarının ‘aşırı Filistin yanlısı’ bulunmasından kaynaklanıyor.

20 gün önce Kemal Öztürk’e Habertürk yönetimi tarafından iletilen rahatsızlık, önce Öztürk’ün kanalda yaptığı Türkiye’nin Nabzı programının gününün değişmesi, ardından da tamamen yayından kaldırılması ile devam etti.

Kemal Öztürk, yorumcu olarak Habertürk’te son programına 16 Ekim’de katıldı. Programda Öztürk Hamas’ı ortaya çıkartan sosyolojik ve tarihsel sebepleri anlattığı esnada programın moderatörü  Hülya Hökenek araya girerek “Sivil eylemleri de tabii kınamakla birlikte” demesinin üzerine Kemal Öztürk şunları söylemişti:

“Neden Hamas’ı ya da oradaki Filistinlileri ‘terörist’ diye etiketliyor Amerika ve diğerleri. Bu insanlar Gazze ve İsrail’de hiçbir sorun yokken, her şey güllük gülistanlıkken terörist saldırılar mı yaptılar? BM kararına rağmen Filistin Devleti’nin topraklarını zorla aldığı için İsrail ve bu insanları Gazze’ye zorla sürdüğü için bu duruma gelindi. Bu insanlar var olma, hayatta kalma mücadelesi veriyor. O insanları neden terörist olarak adlandırıyorlar?”

Bu programın ardından Kemal Öztürk, Habertürk ekrana bir daha çıkmadı.

Serbestiyet’in elde ettiği bilgiye göre Kudüs’e muhabir olarak gitme talebi de kanal yönetimi tarafından reddedildi.

Kudüs’e Kemal Öztürk’ün yerine giden Habertürk Dış Haberler Editörü Saime Toktaş, bir canlı yayın esnasında Hamas’ın 7 Ekim’deki saldırısına “terör” deyince krize sebep oldu.

Kanal yönetimi, çıkan krizde tansiyonu düşürmek için ‘aşırı Filistin yanlısı’ bulduğu Kemal Öztürk’ü tekrar programa davet etse de Kemal Öztürk bu teklifi kabul etmeyerek kanaldan istifa etti.

Kaynak : Gazete Memur

İlişkili Haberler

Manşetler