Gündem

Haberleri duyan rant peşine düştü: 'İmar barışı' uyanıklığı

Cumhur İttifakı tarafından Meclis'e sunulan ve İmar Barışı yasasının konuşulmaya başlanması sonrası bazı uyanık vatandaşları harekete geçirdi. Önceki imar barışında kaçak binaların uydu görüntüleriyle tespit edildiğini öğrenen bazı kişiler, imarsız arsalarına sadece çatı koymaya başladılar. Böylece yeni bir imar barışının gelmesi halinde, uydudan görünen çatılara, 'orada ev vardı' diyerek ruhsat alacaklarını düşünüyorlar.

Eklenme : 21 Kasım 2022 Pazartesi 18:00 - Güncelleme : 21 Kasım 2022 Pazartesi 17:24


Yeni İmar Barışı' haberleri üzerine uyanık vatandaşlar akıl almaz yeni sistemler uygulamaya başladı. Önceki imar barışında kaçak binaların uydu görüntüleriyle tespit edildiğini öğrenen uyanıklar, imarsız arsalarına sadece çatı koymaya başladılar.

Muğla'nın özellikle turistik ilçelerinde bazı uyanık vatandaşlar çevrede yayılan 'Yeni İmar Barışı' çıkacağı haberleri üzerine akılalmaz yeni sistemler uygulamaya başladı.

Sözcü'den Mustafa Sarıipek'in haberine göre dört yıl önceki imar barışında kaçak binaların uydu görüntüleriyle tespit edildiğini öğrenen uyanıklar imarsız arsaları ile kat fazlası hakkı olmayan binalarının üstüne sadece çatı koymaya başladılar.

İktidar çevrelerince dile getirilen yeni bir 'İmar Barışı' haberleri üzerine bazı uyanık vatandaşlar akıllara pes dedirten uygulamayı hayata geçirdi. Dört yıl önceki imar barışında kaçak binaların uydu görüntüleriyle tespit edildiğini öğrenen vatandaşlar, imarsız arsalarına sadece çatı koymaya başladılar. Böylece yeni bir imar barışının gelmesi halinde, uydudan görünen çatılara, “orada ev vardı” diyerek ruhsat alacaklarını düşünüyorlar.

DAĞLIK VE ORMANLIK ALANDA ÇATILAR TÜREDİ
Son aylarda Ege ve Akdeniz bölgelerinde adeta mantar gibi çoğalan 'sade' çatılar yeni imar barışının gelmesiyle birlikte çatıların dört duvarları örülerek tamamlanacak. Duvarlar bittiğinde de yapacakları müracaatla da 'işte evlerimiz bunlar bizi affet, tapumuzu ver' diyecekler. Çünkü uydu görüntülerinde sadece çatı göründüğü, duvarların tespit edilmediği için de orada ev olup olmadığının nasıl belirleneceği merak konusu.

Datça'da yaşayan gazeteci-yazar Sedat Kaya da bu doğrultuda çektiği bir fotoğrafı paylaştı. Kaya “Bugünlerde yürüyüşlerinizde dağlık ve ormanlık alanlarda bol bol çatı görebilirsiniz. Çünkü çevrede mantar gibi çatı bitiyor. Araç yolunun olmadığı 3-4 ayrı yerde daha böyle çatıların olduğunu da biliyorum. Ev falan değil, sadece çatı bunlar” dedi.

TATİL BELDELERİ FIRSATÇILARLA KAYNIYOR
Muğla'nın çeşitli ilçelerinde doğa yürüyüşleri yapan çok sayıda grup üyelerinden de aynı doğrultuda şikayetler gelmesi üzerine bölgede geniş çaplı bir araştırma yaparak bu duvarsız çatı olayının fazla oranda yayıldığı da ortaya çıktı. Örneğin Köyceğiz ilçesinde imar affından önce 2 katın üzerine bu şekilde çatı yapıp kanundan sonra etrafını kapatıp üçüncü kat çıkanların bolluğu ortaya çıktı. Yeni Mahalle'de çatıdan kat çıkartıp dört kata ulaşanlar bile olduğu ileri sürüldü. Hatta Zeytinalanı Mahallesi'nin genelde hep böyle yeni yapılar çatı-teras deyip hep üçer katın yapıldığı bile aktarıldı.

FETHİYE, BODRUM, MARMARİS, GÖKOVA KÖRFEZİ...
Özellikle imarın olmadığı yerleşim merkezlerinden Fethiye'nin Ölüdeniz Mahallesi'nden başlayıp Faralya'dan (Kelebekler Vadisi) Kabak Mahallesi'ne kadar olan bölgede çok sayıda bu tür yapılarak rastlamak mümkün. Göcek Mahallesi, Bodrum ve Marmaris'in kırsal mahalleleri, Gökova Körfezi'ni çevreleyen alanlarda bu tür yapıların çoğaldığı alanlar olarak gösteriliyor. Yine Akdeniz'de de rantı yüksek sahil kesimlerinde bu tür yapıların olduğu da alınan bilgiler arasında.

Kaynak : Sözcü Gazetesi