,

Haber bültenlerine yaş sınırı getirilecek

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, çocukları korumak amacıyla haber bültenlerine yaş sınırı getireceklerini açıkladı.

Haber bültenlerine yaş sınırı getirilecek

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), haber bültenlerinde şiddet ve uygunsuz içeriklerin çocuklara ulaşmasını engellemek için önemli bir adım atıyor. RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, haberlere yaş sınırı getirileceğini ve bu içeriklerin işaretleneceğini duyurdu.

"BİP"LENECEK HABERLER

Şahin, "Haberlere 'bip' koyacağız, yani işaret koyacağız. 'Bunu 13, 18 yaşından küçükler izlemesin' diyeceğiz veya 'İşte burada şiddet var' diyeceğiz." şeklinde konuştu. Bu uygulama, çocukların yaşlarına uygun olmayan içeriklerden korunmasını amaçlıyor.

YÖNETMELİK HAZIR, UYGULAMA YAKINDA

RTÜK Başkanı, konuyla ilgili yönetmeliğin Cumhurbaşkanlığı'na gönderildiğini ve Resmi Gazete'de yayımlanmasının ardından uygulamanın başlayacağını belirtti. Bu karar, çocukların televizyon yayınlarından olumsuz etkilenmemesi için önemli bir adım olarak görülüyor.

GÜNDÜZ KUŞAĞI PROGRAMLARI VE DİZİLER DE MERCEK ALTINDA

RTÜK Başkanı Şahin, gündüz kuşağı programları ve dizilere yönelik cezaların arttığını ancak yapımcıların bu konuda hala hassas davranmadığını ifade etti. Şahin, "RTÜK olarak son raddedeyiz. Ya kendilerine gelecekler veyahut da biz gereğini yapacağız." diyerek kararlılıklarını dile getirdi.

KARAR

İlişkili Haberler

Manşetler