BIST 100 4.765,06 %4.03 Dolar 20,10 %0.63 Euro 21,61 %1.05 Altın Gram 1.257,66 %0.62 Brent Petrol 76,54 %-0.51 Bitcoin 27.918,99 %2.76
,

Güvenlik ve İstihbarat Genel Müdür Yardımcılığına yabancı ile evli birini atadılar

Dışişleri Bakanlığı Güvenlik ve İstihbarat Genel Müdür Yardımcısı olarak Öznür Özkan Johnsson atandı.

Güvenlik ve İstihbarat Genel Müdür Yardımcılığına yabancı ile evli birini atadılar

2023/175 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararname ile Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Güvenlik ve İstihbarat Genel Müdür Yardımcısı olarak Öznür Özkan Johnsson atandı.

Yabancı ile evli birinin Bakanlığın ve Ülkenin hassas bir birimine atanması tartışma yarattı.

Sosyal medyada yorum yazanlar şu hususa dikkat çekti: "Ulusal güvenlik kimin umrunda"

2014'te Anayasa Mahkemesi iptal etmişti

Dışişleri Bakanlığı'nın Kuruluş ve Görevleri Hakkındaki Kanun'da, "Bakanlık memurları evlenmeden önce Bakanlığın iznini almakla yükümlüdür. İzin almadan evlenen memurlar istifa etmiş sayılır" hükmü hep tartışma konusu oldu. Son olarak bu konudaki tartışma yasada 2010'da yapılan değişiklik sırasında yaşandı. Ancak tüm tartışmalara karşın görevin hassasiyeti dikkate alınarak "yabancı ile izinsiz evlenme" yasağı yasada kaldı. Dışişleri personelinin izin alınmadan yabancı kadınlarla evlenmelerini yasaklayan düzenlemeyle ilgili tartışma bu kez de Ankara 9'uncu İdare Mahkemesi'nde yaşandı. Yabancı ile bakanlıktan izin almadan evlenen bir Dışişleri personeli istifa etmiş sayılınca dava açtmıştı.

Dışişleri personeli, kendisinin kiminle evleneceğinin ancak kendisinin kararı olabileceğini, bu konuda devletin söz söyleme yetkisinin olmadığını savundu. Bu gerekçeyle de kendisini etkileyen düzenlemenin iptal edilmesi için Anayasa Mahkemesi'ne başvurmasını istedi. İdare Mahkemesi de Dışişleri Bakanlığı Kuruluş Kanunu'ndaki hükmün iptal edilmesi için Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu. İdare Mahkemesi, düzenlemenin Anayasa'nın eşitlik ve hukuk devleti ilkesine aykırı olduğuna karar vermişti.

Yüksek Mahkeme'de iptal sonucunu getiren toplantıda, evliliğin kişinin özel yaşamına ilişkin olduğu, devletin bireylerin özel yaşamlarını, genel ahlaka, devletin güvenliğine aykırı olmadığı sürece müdahale edemeyeceği değerlendirildi. Yasayı iptal yoluna götüren Dışişleri Bakanlığı personeli bakanlıktaki görevine dönebilme imkanı gelmişti

Dışişleri Bakanlığı'nın Kuruluş ve Görevleri Hakkındaki Kanun'da yer alan düzenleme, Dışişleri personelinin izin almadan yabancı kadınlarla evlenmesini yasaklıyordu. Kanun casusluğu önlemeyi amaçlamıştı.

Kaynak : Gazete Memur

İlişkili Haberler

Manşetler