BIST 100 9.171,48 %-0.09 Dolar 31,20 %0.14 Euro 33,77 %-0.1 Altın Gram 2.034,87 %0.09 Brent Petrol 82,88 %-0.91 Bitcoin 59.286,99 %3.56
,

'Fahri Kur'ân kursu öğreticilerine kadro ne zaman'

Kronik bir sorun haline gelen fahri Kur’an kursu öğreticilerinin bitmek bilmeyen sorunları devam ediyor. En önemli sorun olan iş güvencesi konusunda Saadet Partisi Milletvekili Şerafettin Kılıç, iktidara, ‘kadro konusunda bir çalışmanız var mı?’ diye sordu.

'Fahri Kur'ân kursu öğreticilerine kadro ne zaman'

Uzun bir süredir çözülemeyen sorunların başında gelen fahri Kur’an kursu öğreticilerinin iş güvencesi konusunda halen bir adım atılamadı. Bu konuda bir çalışmanın olup olmadığı ise merak ediliyor.

Saadet Partisi Antalya Milletvekili Şerafettin Kılıç, konuyu TBMM gündemin taşıyarak, soru önergesi verdi. Kılıç, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’ın cevaplama istemiyle verdiği soru önergesinde, soruna dair bir çalışmanın olup olmadığını sordu.

“ÖZLÜK HAKLARINDA BÜYÜK SORUNLAR VAR”

Kılıç, soru önergesi metninde, söz konusu çalışanların birçok sınava tabi tutularak, istihdam edildiğini ancak özlük hakları konusunda eksikliklerin olduğunu ifade etti. Kılıç, “Fahri öğreticiler, aylık 8-9 günlük sigorta, asgari ücretin çok altında maaş ve yarım yatan sigortadan kaynaklı SGK prim borçları çıkarak hiçbir özlük hakkı olmadan hizmet etmektedir. İşsizlik maaşından faydalanamamaktadırlar. İzin hakları yoktur. Hasta olduklarında aldıkları raporlar maaşlarından kesilmektedir. 2018 yılından bu yana birçok farklı statüdeki çalışan kadroya geçirilmiş ve çalışma koşulları iyileştirilmişken fahri Kur’an kursu öğreticileri kapsam dışı bırakılmıştır” dedi.

“VERİLEN SÖZLER NE ZAMAN TUTULACAK”

Kılıç, soru önergesinde, “Fahri Kurʼan kursu öğreticilere kadro verilmesi/özlük haklarının verilmesi hususunda çalışmanız var mıdır? Süreç içerisinde sözleşmeli ve taşeron birçok çalışan kadroya alınırken, fahri öğreticiler neden kapsam dışı bırakılmıştır? Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde uzun süre görev yaptıktan sonra tecrübe kazanan fahri öğreticilere niçin kadro verilmemektedir? Bu bağlamda, yeni dönemde fahri öğreticilere kadro verilmesi yönünde bir çalışmanız olacak mıdır? Fahri Kur’an kursu öğreticilerine 2018ʼde verdiğiniz kadro sözü ne zaman tutulacaktır? Bu konuda Meclis’e sunulan kanun teklifleri değerlendirilecek midir?” sorularını yöneltti.

Milli Gazete

İlişkili Haberler

Manşetler