Gündem

EYT'lilere büyük kolaylık! Artık e-devletten yapılabilecek!

Aralık ayında Meclis'e geldikten sonra Ocak itibariyle hayatı geçmesi beklenen EYT'de vatandaşlar için büyük kolaylık sağlayacak uygulama hayata geçti. Uzmanlar emeklilik başvurusunun e-devlet üzerinden de yapılabileceğine dikkat çekti. Peki, e-Devlet üzerinden emeklilik başvurusu nasıl yapılır? İşte cevabı...

Eklenme : 18 Kasım 2022 Cuma 14:57 - Güncelleme : 18 Kasım 2022 Cuma 15:16


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'in Meclis'e gelmesi için Aralık ayını işaret ettiği emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) yasasında zaman daralınca vatandaş soluğu Sosyal Güvenlik Kurumu'nda (SGK) aldı. Uzmanlar ise böyle bir yoğunluğa gerek olmadığına dikkat çekerek, e-devleti işaret etti. Emeklilikte Yaşa Takılanlar'a (EYT) büyük kolaylık sağalyacak yeni bir gelişme yaşandı. Milyonlarca vatandaşın mağduriyetine son verecek çalışmaya başvurmak için şartlar olabildiğince kolaylaştırılıyor. Bu kapsamda devlet dairelerinde beklemek yerine EYT'liler için e-devlet üzerinden başvuru işlemlerinin yapılması uygulamasına geçilecek. Peki, e-devletten EYT başvurusu nasıl yapılır? Sizin için haberimizde derledik.

e-Devlet ÜZERİNDEN EYT BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?
Emeklilik başvurusu için e-devlete şifre ve TC kimlik numarası ile giriş yaptıktan sonra kurumlar sekmesine tıklanıyor. Kurumlar sekmesinde alfabetik sıraya göre dizili harflerden S harfine tıklanması, bu sekmede de Sosyal Güvenlik Kurumu'nu sekmesinin açılması gerekiyor. Bu sekmede Gelir Aylık Ödenek Talep Belgesi'nin verilmesi başlığına tıkladıktan ve açılan sayfada yeni başvuru sekmesine tıkladıktan sonra ilgili bölümleri SSK veya Bağ-Kur emeklilik durumuna göre doldurarak başvuru yapmak mümkün.

Kaynak : Türkiye Gazetesi