BIST 100 8.242,27 %-0.75 Dolar 27,29 %0.26 Euro 28,88 %0.33 Altın Gram 1.670,89 %0.45 Brent Petrol 94,54 %0.63 Bitcoin 26.253,01 %0.08
,

EYT'liler için tarihi fırsat, kaçırmayın: Yeniden emekli olma imkanı verildi

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) için tarihi fırsat yeniden geldi. Emeklilik hakkını prim borcu nedeniyle kaçıran EYT'lilere yeniden emekli olma imkanı verildi.

EYT'liler için tarihi fırsat, kaçırmayın: Yeniden emekli olma imkanı verildi

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) yasasının Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmesiyle milyonlarca vatandaş emeklilik hakkına kavuştu. 8 Eylül 1999 öncesi sigorta girişi olanların yararlanabildiği düzenlemenin ardından EYT'yi kaçıranlara emeklilik için tarihi bir fırsat daha geldi. Borç yapılandırmada başvuru süresi 1 ay daha uzatıldı. Böylece EYT'li iken prim borcu veya eksik prim günü nedeniyle emeklilik hakkını kaçıranlara yeniden emeklilik fırsatı geldi.

BU FIRSATI KAÇIRMAYIN!

Sabah'tan Hazal Ateş'in haberine göre Cumhurbaşkanı Kararı'yla kamu alacaklarının yeniden yapılandırılmasına ilişkin düzenlemeden yararlanmak için başvuru ve ilk taksit ödeme süreleri uzatıldı. Kanun hükümlerinden yararlanmak için öngörülen süreler ertelendi. Buna göre, kanun hükümlerinden yararlanmak için vergi daireleri, gümrük müdürlükleri, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), belediyeler gibi alacakları yapılandırılan idarelere yönelik başvuru, bildirim ve beyan süreleri 30 Haziran 2023'e kadar uzatıldı. Söz konusu süre 31 Mayıs'ta dolacaktı.

İLK TAKSİT 31 TEMMUZ'DA

Kararla, bu başvuru, bildirim ve beyana ilişkin ilk taksit ödeme süreleri ise 31 Temmuz 2023'e kadar uzatılmış oldu. Yapılandırılan borçlarını peşin ödeyenlerin enflasyon farklarının yüzde 90'ı silinecek. Süre ertelemesi, tüm vergi, prim, trafik, askerlik, nüfus, köprü, otoyol kaçak geçiş cezaları ve daha önce hiç yapılandırma düzenlemesinde yer almayan adli para cezaları, idari para cezaları, öğrenim kredisi borçları, destekleme primi borçlarını kapsıyor.

ERKEN EMEKLİLİK İÇİN 12 AY KURALI

EYT'den yararlanmak isteyen isteğe bağlı sigortalıların yapılandırma başvurusunu kaçırmaması gerekiyor. Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu öncesinde SSK'lı olanlar da isteğe bağlı sigorta yaptırabiliyordu. Daha sonra sadece Bağ-Kur statüsünde isteğe bağlı sigorta uygulamasına geçildi.

2008'den sonra isteğe bağlı sigortalı olanların primlerini bir yıl içinde ödemesi gerekiyor. Bu sürede ödenmeyen süreler sigortalılık süresinden sayılmıyor. İsteğe bağlı sigortalılık kapsamında primini kendi yatırıp Mart ayında başvuranların Nisan 2002'den sonraki aylara ait prim borçları yapılandırma kapsamında yer alıyor.

Mayıs ayında başvuru yapanlar Haziran 2022 ayından sonraki primler için yapılandırma hakkından yararlanabilecek. Kısmi süreli çalışanların primlerini normalde aynı ay içinde tamamlaması gerekiyor.

Yarım gün çalışanlar son bir yıl içinde ödenmeyen primlerini 12 ay kuralına uygun olarak başvurmaları halinde yapılandırma hakkından yararlanabilecek.

Kaynak : Sabah Gazetesi

İlişkili Haberler

Manşetler