,

'EYT'de yaş şartı kuvvetle muhtemel; iki seçenek var'

Hürriyet yazarı Noyan Doğan, emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) çalışmasının açıklamasında sona gelinmişken, yaş şartına dikkati çekti.

'EYT'de yaş şartı kuvvetle muhtemel; iki seçenek var'

EYT’de yaş şartının gündeme gelmesinin birkaç nedeni olduğunu belirten Doğan, şu bilgileri paylaştı:

"Birincisi, EYT’den yararlanıp emekli olacak 6 milyon kişiye yapılacak maaş, bayram ikramiyesi ödemelerinin bütçeye getireceği yük. Bir ikincisi ise 18 yaşında sigortalı olan bir kadın çalışanın 20 yıl çalışma süresini ve 5 bin prim günü doldurduğunda EYT’den yararlanıp, 38 yaşında erken emekli olması.

Ben, bunlara bir ekleme daha yapayım. 1999’un ekim ya da kasım ayında veya 2000 yılının ocak, şubat ayında işe başlayan bir çalışanın 60 yaşında emekli olurken, sadece birkaç ay önce sigortalı olanların 38 ve 43 yaşında emekli olabilmesi arasındaki fark da EYT düzenlemesinde yaş şartı getirilmesini zorunlu kılmış olabilir. Dikkat edin, olabilir diyorum, yaş şartı kesin demiyorum. Kaldı ki, bu yaş şartı konusu gündeme gelmeseydi, EYT düzenlemesi çoktan yapılmış olurdu. Yaş şartı getirilmesi kuvvetle muhtemel gözüküyor. Bu yaş ne olur? İki seçenek üzerinde duruluyor. Birincisi erkekler için 52, kadınlar için 50; ikincisi ise erkekler için 50, kadınlar için 48 yaş."

Yazının tamamı için tıklayın.

İlişkili Haberler

Manşetler