,

EYT'de ilk rakamları Bakan Bilgin açıkladı

Meclis'te bütçe sunumu yapan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Bilgin, EYT çalışmalarına değindi; ilk kez sayı verdi. Bilgin şartları taşıyan 1.5 milyon kişi olduğunu açıkladı. Bakanın açıklamasına göre EYT'lilerin yüzde 87'si özel sektörde çalışıyor.

EYT'de ilk rakamları Bakan Bilgin açıkladı

Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) konusu gündemde yer alamaya devam ediyor.

Düzenlemenin aralık ayı içinde Meclis'e sunulması bekleniyor.

Konuyla ilgili Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin yeni bir açıklama yaptı.

Meclis Plan Bütçe Komisyonunda bakanlığının bütçe sunumunu yapan Bilgin, ilk kez sayı verdi.

Şartları dolduran 1.5 milyon kişi olduğunu belirten Bilgin, düzenlemenin aralık ayı içinde Meclis'e sunulacağını söyledi.

Şartları taşıyanların yüzde 87'sinin özel sektörde çalıştığını söyleyen Bilgin, "Özel sektör kıdem tazminatı sorunuyla karşı karşıya kalacaktır. Kimse endişe etmesin bu sorun Meclis'te çözülmüş olacak" dedi.

SÖZLEŞMELİ PERSONELE KADRO

Sözleşmeli memurlar için kadro çalışmasında da gözler Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'da...600 bine yakın kamu personelini ilgilendiren düzenleme ile kamuda sözleşme türlerinin tek tipe inmesi hedefleniyor.

Konuyla ilgili çalışmanın tamamlandığını söyleyen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, "Tahmin ediyorum önümüzdeki hafta veya bu ay içinde onu uygulamaya geçireceğiz" dedi.

ASGARİ ÜCRET

Asgari ücret çalışmalarına da değinen Bilgin, "Asgari ücretin, 5500 lira olmasının nedeni enflasyona karşı duyarlı olduğumuzu göstermek içindi. Asgari ücreti belirlemede enflasyon etkisini geriletecek bir uygulama gerçekleştireceğiz" dedi.

Bilgin, aralık ayının ilk haftasında komisyonunun toplanacağını hatırlatarak, "Tüm emekçiler enflasyon karşısında korunacak" ifadesini kullandı.

Kaynak : Gazete Memur

İlişkili Haberler

Manşetler