,

Ev kadınları nasıl emekli olacak?

Çalışma imkanı bulamayan ev kadınları için şu anda işletilen isteğe bağlı sigorta sistemi yeniden ele alınacak. Böylece ev kadınlarına daha kolay ve erken emeklilik hakkı tanınmış olacak. Bugün isteğe bağlı sigorta ile 15 yıl prim ödemesi gereken ev kadınlarının bu primlerinin 3'te 1'ini devlet ödeyecek.

Ev kadınları nasıl emekli olacak?

Yeni emeklilik sistemi için düğmeye basıldı. Yapılacak emeklilik düzenlemesinde anne olma ve çocuk sayısına göre yaş şartı geriye çekilecek. Bunun yanında SSK ve Bağ-Kur prim eşitlemesi düzenlemesi ve 8 Eylül 1999-2008 yılları arasında sigorta girişi olanlar için kademeli emeklilik formülü seçim sonrası masaya gelecek. Seçim sonrası yeni dönemde emekli olma koşullarını içeren köklü reform yapılacak. Yapılacak teknik ve bütçe çalışması sonrası son kararı Başkan Erdoğan verecek.

BAŞKAN ERDOĞAN'IN 'KÖKTEN ÇÖZÜN' TALİMATI SONRASI EYT'DE YAŞ ŞARTI KALKTI

Hükümet önce 3600 ek gösterge ardından sözleşmeli memurlara kadro ve son olarak EYT gibi büyük bir düzenlemeyi hayata geçirdi.

3600 ek gösterge => 5,3 milyon memur ve memur emeklisi
Sözleşmeli memura kadro => 500 bin çalışan
EYT düzenlemesi => 4,7 milyon vatandaş

EYT İÇİN SGK ÇALIŞANLARI GECE GÜNDÜZ ÇALIŞIYOR

EYT yasasının yürürlüğe girmesi sonrası maaş bağlanma işlemleri için SGK merkezlerinde geceli gündüzlü mesai sürüyor. Daha önce ayda 35-40 bin maaş bağlayan SGK, günde 20 bin işlemi gerçekleştiriyor. Son gelen rakamlara göre 1,7 milyon EYT'li emeklilik başvurusu yaparken bunların 1 milyona yakınının maaşları bağlandı.

YENİ EMEKLİLİK SİSTEMİ İÇİN ÇALIŞMALAR BAŞLADI

23 yıllık sorun çözülerek Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) ile ilgili düzenleme çıkarıldı ve uygulanmasıyla birlikte milyonlarca vatandaş emeklilik hakkına kavuşurken yeni bir emeklilik reformunun işareti de verilmiş oldu. Yapılacak bu yeni düzenleme ileride de oluşabilecek tüm meseleleri kökünden çözecek bir reform olacak.

4 maddede ev kadınlarının emekliliği

Özellikle kadınların ve annelerin öne çıktığı yeni emeklilik reformu, sosyal güvenlik sistemindeki birçok sorunu da çözmüş olacak.

- Ev hanımlarına prim desteği gelecek ve emeklilik yolu açılacak
- Anne olma ve çocuk sayısına göre emeklilik yaşı geri çekilecek
- Bağ-Kur ve SSK arasındaki 1800 günlük prim günü küçük esnaflar için eşitlenecek
- EYT kapsamına girmeyen ve 8 Eylül 1999 sonrasında sigortalı olanlar için kademeli emeklilik

GENİŞ KAPSAMLI TASLAK ÇALIŞMASI YAPILACAK

Yapılacak dev emeklilik reformu için sendikalar dinlenecek. Hiçbir meseleye kapıyı kapatmadan geniş kapsamlı taslak çalışması yapılacak.

ÇALIŞMA BAKANLIĞI TEKNİK, HAZİNE BÜTÇESİNİ ÇALIŞIYOR

Teknik çalışmasını Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın yürüteceği dev emeklilik reformunda bütçe çalışmaları da Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yürütülecek. Taslakların ortaya çıkması sonrası düzenlemeye son şeklini Başkan Erdoğan verecek.

MİLYONLARCA EV HANIMINA ERKEN EMEKLİLİK VE PRİM DESTEĞİ

Çalışma imkanı bulamayan ev kadınları için şu anda işletilen isteğe bağlı sigorta sistemi yeniden ele alınacak. Böylece ev kadınlarına daha kolay ve erken emeklilik hakkı tanınmış olacak. Bugün isteğe bağlı sigorta ile 15 yıl prim ödemesi gereken ev kadınlarının bu primlerinin 3'te 1'ini devlet ödeyecek.

Aylık asgari prim tutarı: 3.202,56 TL
Ev hanımlarının ödeyeceği tutar: 2.135,04 TL
İndirim tutarı: 1.067,52 TL

3600-4500 GÜN İLE EMEKLİLİK FORMÜLÜ

İsteğe bağlı sigorta Bağ-Kur kapsamında bulunuyor. Ancak reform sisteminin içinde Bağ-Kur - SSK prim eşitlemesi de bulunduğu için burada 5400 yerine 4500 gün ya da 3600 gün ile emeklilik de mümkün olabilecek.

YILDA 13 BİN TL KAZANÇ

Böylece ev kadınları 15 yıl yerine 12,5 yıl ya da 10 yıl prim ödeyerek emekli olabilecek. Daha önce sigortası olan ev kadınları için bu süre daha da kısalacak. Ödenecek prim miktarı ile ilgili yılda 13 bin liraya yakın bir devlet katkısı olacak.

Asgari ücret: 10.008 TL
Bir aylık prim: 10.008 X % 32 = 3.202,56 TL
Devlet katkısı: 1.067,52 TL
Ödenecek tutar: 2.135,04
Yıllık katkı: 12.810, 24 TL

ANNE OLMA VE ÇOCUK SAYISINA GÖRE EMEKLİLİK YAŞI GERİ ÇEKİLECEK

Ev hanımlarına yapılan bu destek dışında; eğer annelik durumu söz konusu ise erken emeklilik fırsatı doğacak. Burada çocuk sayısına yaş şartı geriye çekilecek.

EMEKLİLİK İÇİN YAŞ SINIRI NE OLACAK?

Bu durumda anne olan kadınlara emeklilik sisteminde 2'li pozitif ayrımcılık yapılacak. Hem prim miktarları düşecek hem de emeklilik yaşı geriye çekilecek.

SİSTEM NASIL İŞLEYECEK?

Örneğin yılda 90 gün prim eklenen bir sigortalı anne 4 yıl çalışmasına rağmen 5 yıl çalışmış gibi olacak. Bu da ona daha önce emekli olma imkanı getirecek. Eklenen süre kadar da yaştan yapılacak indirim sayesinde anneler erken emekli olabilecek.

Kaynak : Sabah Gazetesi

İlişkili Haberler

Manşetler