BIST 4.979,72 %-3.05 Dolar 19,00 %0.03 Euro 20,39 %0.59 Gr. Altın 1.204,42 %0.98 Petrol 72,54 %-0.58 Bitcoin 27.906,98 %1.38
İstanbulaçık11 °Caçık
,

Esad, Türk askerinin Suriye topraklarından çekilmesini istiyor

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Türkiye ile görüşmelerin Suriye topraklarının işgaline ve 'terörizm' olarak adlandırdığı ülkenin kuzeyindeki güçlere yönelik desteğe son verilmesi hedefiyle sürdürülmesi gerektiğini söyledi.

Esad, Türk askerinin Suriye topraklarından çekilmesini istiyor

Esad ayrıca "Suriye'nin istediği somut sonuçların elde edilebilmesi için toplantıların Suriye ve Rusya arasında önceden koordine edilmesi gerektiğini" vurguladı.

Suriye devlet medyasında yer alan habere göre Esad bu açıklamaları Rusya'nın Suriye Temsilcisi Alexander Lavrentiev ile Şam'da yaptığı görüşmede yaptı.

Suriye haber ajansı SANA'nın haberine göre Lavrentiev, geçtiğimiz günlerde Moskova'da üç ülkenin savunma bakanları arasında yapılan toplantıyı "olumlu" bulduğunu ve görüşmelerin "dışişleri bakanları düzeyine" geçmesini umduğunu söyledi.

Haberde Esad'ın söz konusu görüşmelerin 'terörizme desteğin sonlandırılmasını' hedeflemesi gerektiğini söyledi. Beşar Esad, daha önceki konuşmalarında terörizm ifadesiyle ülkenin kuzeyindeki muhalif silahlı örgütleri kastetmişti.

Müzakerelere yakın bir kaynak ise Reuters'a yaptığı açıklamada Suriye'nin Türkiye'den askerlerini kuzeydeki bölgelerden çekmesini ve üç ana muhalif gruba desteğini kesmesini istediğini söyledi.

Kaynak, Suriye'nin dışişleri bakanları toplantısını kabul etmeden önce takip komiteleri aracılığıyla bu talepler konusunda ilerleme görmek istediğini de belirtti.

Türk Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu perşembe günü yaptığı açıklamada Suriyeli mevkidaşı Faysal Mekdad ile şubat ayı başında görüşebileceğini söyledi ancak ikilinin önümüzdeki hafta bir araya geleceği haberlerini yalanladı.

EURONEWS TÜRKÇE

İlişkili Haberler

Manşetler