,

Erdoğan: Yargı krizinde kavganın tarafı olacak halim yok

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan yüksek yargıda yaşanan krize ilişkin önemli açıklamalar geldi. "Buradaki kavganın tarafı olacak halim yok" diyen Erdoğan, Yargıtay Başkanı'yla görüştüğünü, gerekmesi halinde AYM Başkanı'yla da görüşeceğini ifade etti.

Erdoğan: Yargı krizinde kavganın tarafı olacak halim yok

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suudi Arabistan ziyareti sonrası uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı. Erdoğan, Yargıtay 3. Dairesi ile Anayasa Mahkemesi arasındaki krize ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu. Erdoğan'ın açıklamaları şöyle:

* (AYM'ye bireysel başvuruda düzenleme olacak mı?) Yani bireysel başvuruyla ilgili yasal düzenlemeye gitmek zor bir olay değil. Bütün iş Cumhur İttifakı'nın alacağı karara bağlı, atacağı adıma bağlı. Fakat bireysel başvuruyu hallettikten sonra iş bitmez. Bundan sonra bu bireysel başvurunun dayandığı kapı neresi olacak? Yine Anayasa Mahkemesi olacak. Önce Anayasa Mahkemesi’nin buna hazır hale gelmesi lazım. Zira birçok yasal düzenlemeler Anayasa Mahkemesi’ne gidiyor. Anayasa Mahkemesi'nde ters yüz ediliyor. Burada da parlamento böyle bir kararı alır ama bu karar Anayasa Mahkemesi tarafından ters yüz edilirse, bu zaman kaybından başka bir şeye yaramaz.

* Onun için parlamento şu anda malum plan bütçe çalışmalarına devam ediyor. Ama bireysel başvuruyla ilgili olarak, bunu zamanında Anayasa Mahkemesi'nin çalışmalarına hız kazandırır diyerek çıkarttılar. Şu anda bir öğrendim. Dedim ne kadar bireysel başvuru var? Yanıt 130 bin. Demek ki Anayasa Mahkemesi’nin çalışmalarını hızlandırma hedefini sağlamamış maalesef.

* Bunların üzerinde durmak, hayali davranmamak lazım ve benim tabii en son Yargıtay Başkanı’nın yaptığı açıklama, bu da tabii manidar. Bir önceki seyahatimizde ben bir ifade kullanmıştım. Demiştim ki Yargıtay üyeleri sadece hukukçulardan oluşuyor. Ama Anayasa Mahkemesi üyelerinin içinde hukukçular olduğu gibi bunların yanında valiler vardır, bunların yanında iktisatçılar vardır, sosyologlar vardır vesaire böyle de olması zaten gerekir.

"Görüşmemek söz konusu değil"

* Ama misyonu noktasında ağırlık nerededir? Yargıtay’dadır. Orada Anayasa'dan tutun, Ticaret Hukuku'na, İş Hukuku'na varıncaya hepsi Yargıtay’da. Buradaki kavganın tarafı olacak halim yok, o ayrı bir şey. Ama işin hakemliğine gelince bu hakemliği yapma da tabii bize görev düşebilir. O da bize yine Anayasa’nın yüklediği bir görevdir Cumhurbaşkanı olarak. Temennimiz odur ki tabii böyle bir gerilim olmasaydı.

* İki yargı kurumunun başkanlarıyla görüşme konusuna gelirsek. Gerekirse her ikisiyle de görüşürüm. Yargıtay Başkanı'yla (Mehmet Akarca) zaten görüştük. Anayasa Mahkemesi Başkanı’yla (Zühtü Arslan) da gerekmesi halinde görüşürüz. Görüşmemek diye bir şey söz konusu değil.

Kaynak : Anadolu Ajansı

İlişkili Haberler

Manşetler