,

Erdoğan maketinin ayaklarından asılmasına tepki

İsveç'in başkenti Stockholm'de belediye binası önünde toplanan bir grup PKK destekçisi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a benzetilen bir kuklayı binanın önündeki direğe ayaklarından astı ve bu anın görüntüsünü sosyal medyadan paylaştı.

 Erdoğan maketinin ayaklarından asılmasına tepki

PKK'ya yakınlığıyla bilinen Rojava Komitesi (Rojava Kommitteerna) isimli oluşumun sosyal medya hesabından paylaşılan iletide, "Tarih, diktatörlerin sonunun nasıl geldiğini gösterir. Dolayısıyla Erdoğan, herkesin iyiliği için şimdi şansını kullan ve git ki Taksim Meydanı'nda baş aşağı kalmayasın." ifadeleri kullanıldı.

Eyleme İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billström'den tepki geldi. Bakan, durumu "iğrenç" sözleriyle tanımladı. 

Billström, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Halk tarafından seçilmiş bir devlet başkanını, belediye binası önünde asıyormuş gibi tasvir etmek iğrençliktir." ifadelerini kullandı.

İsveç hükümetinin, siyasi konularda açık tartışmaları desteklediğini belirten Bakan Billström, ancak siyasi temsilcilere yönelik nefret söylemlerinden uzak durduğunu da dile getirdi. 

Türkiye'den sert tepki

Bu arada Dışişleri Bakanlığı'na çağrılan İsveç'in Ankara Büyükelçisi'ne, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı hedef alan eylemle ilgili Türkiye'nin tepkisi iletildi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımında, "İsveç'in başkenti Stockholm'de Cumhurbaşkanımız aleyhine yapılan iğrenç ve menfur eylemi en şiddetli şekilde kınıyoruz. Tepkimizi ve beklentimizi İsveç makamlarına ilettik. Somut adım atmaları hukukun ve yaptığımız anlaşmanın gereğidir." dedi. 

Söz konusu duruma bir tepki de AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik'ten geldi.  Çelik, "Cumhurbaşkanımızı ve ülkemizi hedef alan bu çirkin eylemin sorumluları hakkında gerekenin yapılması İsveç makamlarının sorumluluğundadır. Terörle mücadele ettiğimiz gibi teröre imkan sağlayanların da karşısında olacağız." değerlendirmesinde bulundu.

AA'nın haberine göre eylemde Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Türkiye'nin hedef alınmasını lanetlediklerini belirten Çelik, şunları kaydetti:

"İsveç makamlarının bu alçakça eyleme izin vermeleri asla kabul edilemez. NATO'ya üye olma talebinde bulunan bir devlette böyle bir hadisenin gerçekleşmesi vahimdir. Terörün eylem ve propagandasını engellemeyen bir ülkenin NATO savunmasına nasıl katkısı olacaktır? Cumhurbaşkanımızı ve ülkemizi hedef alan bu çirkin eylemin sorumluları hakkında gerekenin yapılması İsveç makamlarının sorumluluğundadır. Terörle mücadele ettiğimiz gibi, teröre imkan sağlayanların da karşısında olacağız."

Geçen yıl NATO'ya üyelik başvurusunda bulunan İsveç, ittifak içerisinde Türkiye ve Macaristan'ın onayını henüz alabilmiş değil. 

Stockholm yönetimi, Ankara ile üyelik müzakereleri yürütüyor. 

Türkiye, İsveç'ten terörle mücadelede daha etkin olmasını istiyor. 

Bu arada geçen yıl kasım ayında yine İsveç'te PKK'ya yakınlığıyla bilinen Rojava Komitesi (Rojava Kommitteerna) isimli oluşumun üyeleri tarafından Türkiye'nin Stockholm Büyükelçiliği'ne Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı hedef alan görüntüler yansıtmıştı.

tr.euronews.com

İlişkili Haberler

Manşetler