,

Erdoğan ile Putin Kazakistan'da görüşecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Rus mevkidaşı Vladimir Putin'le perşembe günü Kazakistan'ın başkenti Astana'da düzenlenecek bölgesel bir zirve kapsamında bir araya geleceği bildirildi.

Erdoğan ile Putin Kazakistan'da görüşecek

Rusya'nın 24 Şubat'ta başlayan Ukrayna işgalinden bu yana tarafsız bir tutum sergileyen Ankara, daha önce yaptığı açıklamalarda, iyi ilişkilere sahip olduğu Kiev'le Moskova arasındaki olası barış görüşmelerinde arabuluculuk yapmayı teklif etmişti.

AFP'ye konuşan bir üst düzey Türk yetkili, Erdoğan ve Putin'in perşembe günü bir araya geleceğini aktardı.

Türk ve Rus liderler, geçen ay Özbekistan'da düzenlenen bir başka zirve kapsamında yine bir araya gelmişti. 

Erdoğan, Putin ile Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy'i barış görüşmeleri için bir araya getirmeyi istiyor. Ancak taraflar, bunun olası olmadığına dair açıklamalarda bulunuyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kazakistan ziyareti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 12-13 Ekim'de Kazakistan'a yapacağı resmi ziyarette iki ülke arasındaki stratejik ortaklık ilişkilerinin genişletilmesi için somut adımların atılması bekleniyor.

Astana'da düzenlenecek Asya'da İşbirliği ve Güven Artırıcı Önlemler Konferansı'na (CICA) katılacak Erdoğan, Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev ile baş başa ve heyetler arası görüşmelerde bulunacak. 

Ayrıca iki ülke arasında siyasi ve ekonomik konulardan askeri ve savunma sanayine, kültürel ve beşeri alanlara kadar iş birliğinin değerlendirileceği Kazakistan-Türkiye Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyinin (YDSK) 4. Toplantısı'na katılacak.

Kazakistan ile Türkiye, halihazırda 3 milyar 527 milyon dolar olan karşılıklı ticaret hacmine sahip.

tr.euronews.com

İlişkili Haberler

Manşetler