,

Erdoğan: 'Emeklilerin hep yanında olduk

umhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kocaeli’nin Gölcük ilçesinde 'Ford Otosan Yeniköy Fabrikası Açılış Töreni'nde açıklamalarda bulundu.

Erdoğan: 'Emeklilerin hep yanında olduk

Kocaeli’nin Gölcük ilçesinde "Ford Otosan Yeniköy Fabrikası Açılış Töreni"nde açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Otomotiv üretiminde dünya sıralamasında beş yılda, 15'inci sıradan 13'üncü sıraya yükselmiş olmamız, doğru istikamette ilerlediğimizi gösteriyor'' ifadelerini kullandı. Erdoğan ardından 2030 yılı hedefini açıklayarak ''Avrupa'nın batarya üretim üssü konumuna gelmek" dedi.

'EMEKLİLERİN HEP YANINDA YER ALDIK'

Dış politikada bu adımları atarken ekonomiyi asla geri plana atmadık. Ülkemizi büyütme stratejimizden taviz vermeden, güncel ihtiyaçları karşılayacak politikalar geliştirip uyguladık, uyguluyoruz. İş dünyamıza mümkün olan en geniş yelpazede destek olmaya özel önem verdik. Ücretliler ve emekliler başta olmak üzere düşük gelirli kesimlerin hep yanında yer aldık.

ENFLASYONDA YİNE TEK HANE HEDEFİ!

Öncelikli meselemiz olan ekonomiye dair yol haritamızı kısa süre içinde milletimizle paylaştık. Geçtiğimiz günlerde yıllık programı ve 12. Kalkınma Planımızı kamuoyumuzun, iş dünyamızın takdirine sunduk. Bu plan ve programları iş dünyamızla işbirliği içinde hayata geçireceğiz. Önümüzdeki 5 yıl boyunca bizlere rehberlik edecek kalkınma planımızda yüzde 5 oranında istikrarlı büyüme hedefliyoruz. 2028'de 1.6 trilyon dolar toplam ve 17 bin 554 dolar kişi başına milli gelire ulaşmak hedefimizdir. İşsizliği yüzde 7.5'e indirmeyi öngörüyoruz. Özellikle mal ihracatını 375 milyar dolara yükseltmeyi, turizm gelirlerinde de 100 milyar dolar seviyelerine ulaşmayı planlıyoruz. Böylece cari işlemler açığını sıfıra yakın bir seviyeye düşürmüş olacağız. Enflasyonu kalıcı olarak tek haneli rakamlara geriletmek, 2028 sonunda yüzde 4.7'ye geriletmek en önemli hedefimiz.''

Kaynak : Anadolu Ajansı

İlişkili Haberler

Manşetler