,

Emekliye zamda son viraj!

Emekli maaşı zammı için son viraja girildi. Emekliye maaşı zammı ne zaman verilecek sorularının gölgesinde emekliye zam takviminde sona gelinirken üç farklı masada. İşte emekli maaşı zam detayları...

Emekliye zamda son viraj!

Emekliye maaş zammında takvim belli oldu. Emekli maaşı için yapılacak zam dört gözle bekleniyor. 17 milyon emekliyi kapsayacak emekli maaşları zammında üç farklı formül üzerinde durulduğu ortaya çıktı. Peki, emekliye maaş zammı ne zaman verilecek? Emekli maaşına ne kadar zam yapılacak? En düşük emekli maaşı ne olacak? Emekliye maaş zam detayları…

EMEKLİYE ZAM TAKVİMİNDE SONA GELİNDİ

Emekli maaşı zam takvimi bir hayli merak ediliyor. Enflasyon canavarının altında maaşı eriyen emekliler maaşlarına zammı bekliyor. Emekliye zam çalışmasıyla ilgili sona yaklaşıldı. Çalışma ile Hazine ve Maliye Bakanlığı bürokratların hazırlığını yaptığı çalışmalar için üçlü bir zirve yapılacağı öğrenildi. Emekliler için yapılacak iyileştirme ve ara zam yasa ile yapılacağından en erken ekim ayında Meclis’e taşınacak.

EMEKLİLERE MAAŞ ZAMMI GÖRÜŞMELERİ

Yeni Asır’dan Faruk Erdem’in haberine göre, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan ile bir araya gelecek. Toplantının önümüzdeki hafta yapılması bekleniyor ve toplantıda emekli maaşı düzenlemesi çalışmasına son şekil verilerek Erdoğan’a sunulduktan sonra TBMM aşamasına geçilecek.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz geçtiğimiz haftalarda “Emeklilerimizle ilgili dengeleyici bir çalışmayı dikkate alabiliriz. Bu konuda yıl sonuna kadar çalışmalarımızı sonuçlandırmayı öngörüyoruz” açıklamasında bulunmuştu.

Ardından Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek de “Emeklilerimizi enflasyona ezdirmeme ilkemiz var. En düşük maaş alan emeklilerimizin durumunun iyileştirilmesine yönelik Cumhurbaşkanımızın talimatı oldu, o çalışmaları yapıyoruz” demişti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan da yaptığı açıklamada “AK Parti hükümetleri olarak iktidarımız boyunca emeklilerimizi, işçilerimizi, memurlarımızı enflasyona ezdirmedik. Bundan sonra da aynı anlayışla devam edeceğiz.” ifadelerini kullanmıştı.

EMEKLİYE MAAŞ ZAMMI NE KADAR OLACAK: 3 FORMÜL VAR

Emekliler Ekim’de Meclis’e taşınacak torba teklife iyileştirmenin de eklenmesini beklerken, çalışmada 3 başlığın masaya yatırıldığı belirtiliyor. Burada hem kök aylıkları artıracak hem en düşük emekli aylığı ödemesini yükseltecek formüller masada bulunuyor.

Birinci formül emeklilerin tamamına bir oransal artış yapılması. Bu artış refah payı şeklinde yansıtılabilir. Buna göre Temmuz ayında refah payı ile birlikte yüzde 25 zam alan emeklilere ilave bir artış daha yapılmış olacak.

İkinci formül ise kök maaşlara yapılacak bir seyyanen artış şeklinde düşünülüyor. Burada Temmuz ayında kök maaşı 7.500 TL’nin altında kalan emekliler yüzde 25 zam almış kök maaşları artmış ancak ellerine geçen para 7.500 TL’de kalmıştı. Bu durumun düzeltilmesi de sağlanmış olacak. Burada seyyanen artışın kademeli olarak artırılması da söz konusu olabilir. En düşük maaştan başlayarak bir kademe artışı gündeme gelebilir.

Üçüncü formülde ise taban maaşın artırılması var. bilindiği gibi 3.500 TL olan taban maaş önce 5.500 TL’ye ve ardından da 7.500 TL’ye çıkartılmıştı. Bunun altında maaş alan emeklilerin aylıkları 7.500 TL’ye tamamlanarak ödeniyor. Burada Hazine desteği sağlanarak taban maaşa ulaşılıyor.

EMEKLİLERE ZAMDA KONUŞULAN RAKAM

Emekliye zam konusunda en düşük maaş için 10 bin lira seviyesinin uzun bir zamandır konuşulduğu sık sık gündeme gelmeye devam ediyor. Öte yandan Ocak ayında yapılacak enflasyon artışının üzerine bir refah payı eklenmesi de gündemde.

EMEKLİ MAAŞINA OCAK ZAMMI

Orta Vadeli Program’da yer alan yüzde 654 oranındaki enflasyon öngörüsü ile yapılan hesaplamalarda 6 aylık enflasyon yüzde 30’un üzerinde çıkıyor. Buna göre SGK ve Bağ-Kur emeklilerinin enflasyon artışı bu oranda olurken memurlar ve memur emeklilerinin zammı toplu sözleşme artışı ile birlikte yüzde 49’u geçiyor. Burada yapılacak bir refah payı artışı ile tüm emeklilerin Ocak zammının yüzde 50’inin üzerine çıkması da öngörülüyor.

5 BİN TL'LİK ÜÇÜNCÜ İKRAMİYE

Tüm bu çalışmaların dışında gündemde olan bir diğer konu ise emeklilere Cumhuriyet’in 100. yılı dolayısıyla ikramiye verilmesi. Bu konuda bir çalışma yapıldığı, bir seferlik ödenmesi planlanan ikramiye tutarının en az 5 bin lira olması üzerinde durulduğu belirtiliyor.

Türkiye Emekliler Derneği ise bu tutarın 10 bin lira olması yönünde çağrı yaptı. Eğer ikramiye verilmesi kararı alınırsa, düzenleme Ekim ayında torba yasa ile Meclis’e sevk edilecek.

MİLLİ GAZETE

İlişkili Haberler

Manşetler