,

Emekli zammına seçim ayarı! Hata son anda düzeltildi

AK Parti, emekli zammını seçimlerin yapılacağı mayıs ayında verilecek şekilde ayarladı. Ancak seçim zammının seçimlerden 3 gün sonra ödeneceği fark edilince hata gece yarısı düzeltildi.

Emekli zammına seçim ayarı! Hata son anda düzeltildi

Seçim öncesi emeklilere zam verip oylarını almayı hedefleyen AK Parti, farkında olmadan zammı mayısta, ancak seçimlerden hemen sonra ödeyecek şekilde yasa teklifi hazırladı. Yasa bu haliyle TBMM'den geçip yasalaşsaydı 14 Mayısta seçimler yapılacak, emeklilerse zamlı maaşlarını 17 Mayıstan itibaren almaya başlayacaklardı. Yani emekliden oy almak için yapılan bütün hesaplar boşa gidecekti.

TEKLİF YENİDEN DÜZENLENDİ

Ancak yasa teklifi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşülürken hata fark edildi. AK Parti milletvekilleri gece yarısı verdikleri önergeyle hatayı düzeltti, ilk zamlı maaş nisan ayında, yani seçimlerden önce ödenecek şekilde yasa teklifi yeniden düzenlendi.

Önümüzdeki günlerde TBMM genel kurulunda görüşülmesi beklenen mini seçim paketiyle en düşük emekli aylığı 5 bin 500 liradan 7 bin 500 liraya çıkarılacak. Ayrıca emeklilerin bin 100 lira olan bayram ikramiyesi de 2 bin liraya yükseltilecek. Yasa teklifini komisyonda savunan AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, en düşük emekli aylığına yapılacak zammın yıllık maliyetinin 121 milyar TL, bu yıla gelecek maliyetin ise 84 milyar lira olacağını açıkladı.

Bu açıklama kafaları karıştırdı. Yıllık maliyet 12 aya bölündüğünde, aylık maliyetin yaklaşık 10 milyar lira olduğu hesaplandı. Bu hesapla, 2023'e düşen 84 milyarlık maliyet, zamlı maaşın yaklaşık 8 ay ödeneceğini, yani zamlı maaş ödemesinin nisan değil, mayıs ayında yapılacağını ortaya koydu.

Memur emeklisi aylıkları her ayın ilk 4 gününde, çoğunluğu oluşturan diğer emeklilerin aylıkları ise her ayın 17'inci gününden başlayarak 28'ine kadar farklı günlerde ödeniyor. Seçimler 14 mayısta olacağı için, bu durumda memur emeklileri zamlı maaşı alıp oy kullanmaya giderken emeklilerin büyük bölümü hala zammı alamamış olacaklardı.

Hatayı fark eden AK Parti milletvekilleri, yasa teklifindeki yürürlük maddesini önergeyle değiştirdi. Meclise ilk geldiğinde ‘Bu kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer' şeklinde düzenlenen bu madde, ‘2023 yılı Nisan ayı ödeme döneminden itibaren uygulanmak üzere yayımı tarihinde yürürlüğe girer' şekline dönüştürüldü. Böylece zamlı maaşların seçimden önce ödenmesi garanti altına alınırken, gecikme kaynaklı memur emeklilerinde yaşanabilecek olası bir sorun da giderilmiş oldu.

SEÇİM PAKETİ 150.5 MİLYARA ÇIKTI

Gece yarısı kabul edilen bir diğer önergeyle emekli köy korucularının aylığı da 7 bin 500 liraya yükseltildi. Bu önergenin de bütçeye 1.2 milyar lira ek maliyet bindireceği açıklandı. Böylece başlangıçta 149.3 milyar lira olan mini seçim paketinin büyüklüğü 150.5 milyar liraya çıktı. Önergeye göre 15 yılını doldurup emekli olan güvenlik korucularının halen 4 bin 184 ila 5 bin 197 lira olan emekli aylıkları bundan böyle diğer en düşük emekli aylıklarıyla birlikte artacak. Düzenlemeyle 42 bin 750 kişinin emekli aylığında artış olacak.

ERDOĞAN SÜZER

Kaynak : Sözcü Gazetesi

İlişkili Haberler

Manşetler