,

Ek ödeme yönetmeliğini yanlış buluyoruz

Aralarında Prof. Dr. Alpay Azap, Prof. Dr. Sinan Adıyaman, Prof. Dr. Sevim Bavbek, Prof. Dr. Özden Şener, Prof. Dr. Murat Aksoy, Prof. Dr. Necmettin Ünal gibi isimlerin bulunduğu Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden 71 öğretim üyesi yaptıkları ortak açıklamada, Sağlık Bakanlığı Ek Ödeme Yönetmeliği'ne tepki göstererek “Sağlıkta işler iyi gitmemektedir. Hekimlik hızla ‘tercih edilen alan’ olmaktan çıkmakta, yeni mezunlar artık yurtdışına gitmeye çalışmaktadır. Asistanlarımızın, uzmanlarımızın ve tüm sağlık çalışanlarının özlük haklarını savunuyor, halkımızın sağlığına sahip çıkıyoruz” denildi.

Ek ödeme yönetmeliğini yanlış buluyoruz

Akademisyenlerin imzasıyla yapılan ortak açıklamada, hekimliğin hızla tercih edilen alan olmaktan çıktığı, yeni mezunların artık yurtdışına gitmeye çalıştığı vurgulandı.

İYİLEŞTİRME YOK

2022 Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın (YKS) ilk yerleştirmelerinde tıp fakültesi kontenjanlarının 600’den fazlasının boş kaldığı anımsatılan açıklamada, Sağlık Bakanlığı Ek Ödeme Yönetmeliği'nin hekimlerin ve sağlık çalışanlarının özlük haklarında emekliliğe yansıyan, insanca yaşamalarına yetecek bir iyileştirme getirmediğine dikkat çekildi. Açıklamada, özetle şu ifadelere yer verildi:

"Üstelik YÖK’e bağlı bizim gibi tıp fakültelerinde çalışmakta olan öğretim üyelerinin yanı sıra, asistanlarımızın ve uzmanlarımızın özlük haklarını, Sağlık Bakanlığına bağlı hastanelerde ve bu hastanelerle afiliye olan yeni kurulmuş tıp fakültelerinde çalışanların özlük haklarından belirgin ölçüde geriye düşürmüş, eşitsizliklere yol açmıştır. Sağlığı yönetenler, sağlığın sorunlarını, sorunlarımızı bizim açımızdan görememektedir. Sağlık Bakanlığı Ek ödeme Yönetmeliğini yanlış buluyor, hem hekimler, hem de sağlık hizmeti açısından ciddi biçimde problemli olduğunu düşünüyoruz. Yönetmeliğin gerekçesi, bizzat Sağlık Bakanı’nın ağzından 'Bir süredir bitkisel hayatta olan performans sisteminin fişinin çekilmesi' olarak tarif edilmiştir. Ne var ki, aynı yanlış devam ettirilmekte, düzenleme ile sadece performans kelimesi 'teşvik' olarak değiştirilmekte, öze dokunulmamaktadır. YÖK’e ve Sağlık Bakanlığı’na çağrımızdır: Tıp fakültelerini ve tüm branşları da kapsayacak biçimde, asistanlar ve uzmanlar başta olmak üzere bütün hekimler ve tüm sağlık çalışanları için adil, güvenceli, emekliliğe yansıyan, insanca yaşamaya yetecek adil ve hakkaniyetli bir düzenleme yapınız. Halkımızın sağlığına sahip çıkmaya, mezunlarımızın, meslektaşlarımızın, asistanlarımızın, uzmanlarımızın ve tüm sağlık çalışanlarının özlük haklarını savunmaya, devam edeceğiz!"

MÜCADELEMİZ SÜRECEK

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) İzmir Şube Başkanı Nursel Yücesoy ise dün düzenledikleri basın toplantısında "Bu yönetmelikle performans kavramı yerine teşvik kavramı getirilmiştir. Yıllardır eleştirdiğimiz ve sağlıkta performansa dayalı ücret olmaz görüşümüz doğrulanmıştır. Buna uygun düzenleme yapmak yerine kelimelerle oynanarak performansı gizleyen ve sorunu çözmekten uzak bir yaklaşım sergilenmiştir" dedi. Yönetmeliğe karşı mücadelelerini sürdüreceklerini kaydeden Yücesoy "Tek kalemde, emekliliğe yansıyacak, insanca yaşamamıza yetecek, yoksulluk sınırı ve OECD ortalamaları düzeyinde bir ücret istiyoruz" diye konuştu.

kaynak birgün gazetesi

İlişkili Haberler

Manşetler