,

DSÖ: 65 ülkeden 2 bin 660 personel deprem bölgelerine gidiyor

Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Bölgesi Direktörü Hans Kluge, 65 ülkeden 2 bin 660 personelin deprem felaketinden zarar gören bölgelere gitmekte olduğunu ifade etti. Öte yandan DSÖ Yönetim Kurulu'na bugün deprem felaketi ve ihtiyaçlarla ilgili bilgilendirme sunumu yapıldı.

DSÖ: 65 ülkeden 2 bin 660 personel deprem bölgelerine gidiyor

Dünya Sağlık Örgütü Yönetim Kurulu’na bugün Türkiye ve Suriye ile ilgili bilgilendirme sunumu yapıldı. Toplantıda söz alan DSÖ Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom “Artık zamana karşı bir yarış. Geçen her dakika, her saat hayatta kalanları canlı bulma şansı azalıyor. Devam eden artçı sarsıntılar, şiddetli kış koşulları, yollarda, güç kaynaklarında, iletişimde ve diğer altyapıda meydana gelen hasar, erişimi ve diğer arama ve kurtarma çalışmalarını engellemeye devam ediyor” açıklamasını yaparak DSÖ’nün Dubai’deki lojistik merkezinden üç charter uçuşuyla büyük cerrahi travma kitleri de dahil olmak üzere tıbbi malzemeler göndermekte olduğunu vurguladı.

DSÖ Avrupa Bölgesi Direktörü Hans Kluge ise 65 ülkeden 2 bin 660 personelin hali hazırda deprem bölgelerine gitmekte olduğunu belirtti. Kluge, sadece Portekiz’den 200 kişilik ekibin yola çıktığının altını çizdi.

Kaynak : DHA

İlişkili Haberler

Manşetler