BIST 4.975,45 %-3.13 Dolar 19,03 %0.02 Euro 20,40 %0.56 Gr. Altın 1.203,85 %1.03 Petrol 72,65 %-0.41 Bitcoin 27.946,01 %1.4
İstanbulaçık11 °Caçık
,

Dördüncü seviye alarm verildi. 4. Seviye Nedir?

7.4'lük depremin ardından İçişleri Bakanı Soylu gazetecilere açıklamada bulundu. Şu an için can kaybı ile ilgili bilgi veremeyeceğini söyleyen Soylu, "Dördüncü seviye alarm ortaya koyduk. Bu, uluslararası yardımı da içeren bir alarmdır" dedi.

Dördüncü seviye alarm verildi. 4. Seviye Nedir?

Depremden etkilenen illerin Kahramanmaraş, Hatay, Gaziantep, Osmaniye, Malatya, Adıyaman, Adana, Diyarbakır, Kilis ve Şanlıurfa olduğunu açıklayan Soylu, şunları söyledi:

"Birçok yerden ihbar geliyor. Arama kurtarma ekipleri bölgeye sevk edildi. İlk işimiz arama kurtarmayı yapmak. Ekipler teyakkuz halinde, 4. seviye alarm verildi. Uluslararası yardım da içermektedir.

Bazı yerlerde ciddi trafik sıkışıklıkları söz konusu. Ambulans arama kurtarma ekiplerine yol açabilmemiz için vatandaşların bulunduğu yerlerde araçları hareket ettirmemeleri önem taşımaktadır."

"En büyüğü 6,6 olan 22 artçı sarsıntı oldu"

Cep telefonları konusunda da bir uyarı yapan Soylu, şunları anlattı:

"Cep telefonları konusunda mümkün olduğunca bütün Türkiye’de cep telefonlarını deprem bölgelerinin dışında kullanmamalarıdır. Sosyal medyada dezenformasyon, yanlış bilgi bu noktada yapılabilecek en büyük ihanettir.

Maalesef hayatını kaybeden vatandaşlarımız var. İletişim Başkanlığı buradan gün boyunca vatandaşlarımızı bilgilendirecek. Yanıltıcı mesajlar vermekten ziyade ilk işimiz arama kurtarmadır. En büyüğü 6,6 olan 22 artçı sarsıntı oldu."

Kaynak : TRT Haber

İlişkili Haberler

Manşetler