BIST 100 4.849,28 %-0.96 Dolar 19,18 %0.06 Euro 20,91 %-0.06 Altın Gram 1.220,74 %0.0 Brent Petrol 78,96 %-0.37 Bitcoin 27.826,98 %2.63
Ankaraaz bulutlu4 °Caz bulutlu
,

Doların 40 lira olacağını söyleyen bir kişi suç işler mi?

TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilen, muhalefetin ve basın meslek örgütlerinin "sansür yasası" olarak tanımladığı, internet medyası ve sosyal medya ile ilgili yeni yaptırımlar öngören kanun teklifi hakkında açıklamalarda bulunan AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal, eleştirilere de yanıt verdi.

Doların 40 lira olacağını söyleyen bir kişi suç işler mi?

AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilen, muhalefetin ve basın meslek örgütlerinin "sansür yasası" olarak tanımladığı, internet medyası ve sosyal medya ile ilgili yeni yaptırımlar öngören kanun teklifi hakkında, "Dezenformasyon suçunun teşekkülü için beş şartın beşinin de olması gerekiyor. Dolar öngörüsünde bulunan ekonomist, deprem tahmini yapan bilim adamı bu suç kapsamına girmez" açıklamasını yaptı.

Hürriyet yazarı Hande Fırat'a konuşan Ünal, “Şu kanunun içerisinde sansür niteliğinde tek bir şey gösterin" dedi.

Mahir Ünal, şunları söyledi:

"TCK 218 açıktır. Haber verme sınırlarını aşmayan ve eleştirici amacıyla yapılan düşünce açıklamaları suç oluşturmaz. Nokta. Dezenformasyon tek başına hakaret değildir. Dezenformasyon tek başına gerçekdışı bir bilgiyi yaymak değildir. Dezenformasyon bunların toplamını koordineli bir şekilde ortak bir amaca dönük belli bir süre içerisinde yayma işidir."

"SUÇ, BEŞ UNSURUN BEŞİ DE VARSA TEŞEKKÜL EDECEK"

Bir bilgi ya da haberin yanıltıcı olduğuna yargı karar verecek. Peki aranan koşullar ne?

Suçun teşekkülü için tam beş maddenin, beşinin de varlığı aranacak. Yani;

1) Yayılan haber gerçek olmayacak.

2) Ülkenin güvenliği ve kamu sağlığı ile ilgili gerçekdışı haber olacak.

3) Halk arasında panik, korku ve endişe oluşturma kastı taşıyacak.

4) Kamu barışını bozmaya elverişli olacak.

5) Bunlar aleni biçimde yapılacak.

Altını çiziyorum, beş unsurun bir aradalığı aranacak. Bu beş unsurdan üçü varsa suç teşkil etmeyecek.

"DOLARIN 40 LİRA OLACAĞINI SÖYLEYEN BİR KİŞİ, SUÇ KAPSAMINA GİRMEZ"

TCK’da zaten suç sayılan unsurlar burada bir araya getirilmiş. Adalet Bakanlığı’ndan toplantılara katılan arkadaşların tamamının söylediği bir şey var: ‘Bu beş unsurun bir araya gelmesi kolay değil yani suçun teşekkülü zor.’

 Doların 40 lira olacağını söyleyen bir kişi, deprem tahminlerini paylaşan bilim adamı bu suç kapsamına girmez. Kanunu okuduğunuzda bunu net bir şekilde görürsünüz.

(ENAG enflasyon rakamları) Uygulayıcı karar verir. Sadece yalan haber yapmak bu maddeye göre suçun teşekkülü için yeterli değil. Ancak TCK 218 açık bir şekilde, ‘Haber verme sınırlarını aşmayan ve eleştiri amacıyla yapılan düşünce açıklamaları suç oluşturmaz’ diyor.

"SEÇİME GİDERKEN MUHALİFLERİ SUSTURACAKLAR" ELEŞTİRİLERİ

"Bu düzenlemenin siyasetle uzaktan yakından ilgisi yok. Siyasal kaygılarla yapılmış bir düzenleme değil.

Amaç toplumsal yarar.

Bir yalanı, gerçekdışı bir bilgiyi kasıtlı bir şekilde bu ülkenin huzurunu, barışını, kamu düzenini iç ve dış güvenliğini tehlikeye atacak şekilde kullanmasını engellemek için yaptığımız bir düzenleme. Bundan neden masum insan etkilensin? Bir insanın Twitter’da tek başına bir konuda gerçekdışı bir bilgiyi kullanması başka bir şey, dezenformasyon başka bir şey. Bu, kişilerle ilgili bir şey değil. Kişilerle ilgili olsaydı TCK’da kişilere karşı suçlar başlığı altında ele alırdık."

DZENFORMASYON MADDESİ, 29. MADDE ŞU ŞEKİLDE

TBMM'de kabul edilen ve çok tartışılan 29. madde şu şekilde:

MADDE 29- 26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununa 217 nci maddesinden sonra gelmek üzere aşağıdaki madde eklenmiştir.

“Halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma

MADDE 217/A- (1) Sırf halk arasında endişe, korku veya panik yaratmak saikiyle, ülkenin iç ve dış güvenliği, kamu düzeni ve genel sağlığı ile ilgili gerçeğe aykırı bir bilgiyi, kamu barışını bozmaya elverişli şekilde alenen yayan kimse, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılır.

(2) Fail, suçu gerçek kimliğini gizleyerek veya bir örgütün faaliyeti çerçevesinde işlemesi hâlinde, birinci fıkraya göre verilen ceza yarı oranında artırılır.”

Kaynak : Gazete Memur

İlişkili Haberler

Manşetler