,

Doğa harikası Mavi Göl’ü çamur göl yaptılar

Giresun'un Dereli ilçesinde bulunan doğa harikası, sodalı mavi göl DSİ'nin yaptığı bir çalışma sonucunda hafta sonu çamurlu göl haline geldi. Yerli ve yabancı turistlerin uğrak yerleri olan göle gelenler şaşkınlıklarını gizleyemezken, Valilik olaya el koydu.

Doğa harikası Mavi Göl’ü çamur göl yaptılar

Sözcü'de yer alan  habere göre, Dereli ilçesinde bulunan sodalı olması ve şelaleleriyle ünlü Mavi Göl, hafta sonu çamurlu hale geldi. Yerli ve yabancı turistlerin uğrak yeri olan gölde yaşanan kirlilik ziyaretçilerin ve yöre halkının tepkisini çekti. İlçeye bağlı Pınarlar Köyünde DSİ tarafından yapılan bir tahkimat çalışması sırasında gölü besleyen dereye molozların karışması sonucu kirlendiği tespit edilen Mavi Göl, Valilik devreye girince temizlenerek eski haline kavuşturuldu.

ESKİ HALİNE KAVUŞTU

Giresun Valisi Enver Ünlü, vatandaşların ve ziyaretçilerin tepkisi üzerine harekete geçerek, “Pınarlar Köyünde kısa süreli bir çalışma esnasında Mavi Göl'de meydana gelen olumsuzluğun giderilmesi için konu tarafımdan bizzat takip edilmek suretiyle çözümlenmiştir. Çok kısa bir sürede Mavi Göl tekrar eski haline kavuşturulmuştur. Mavi Göl ilimiz için önemli bir turizm alanıdır” diye açıklama yaptı.

“KORUMA ALTINDA OLDUĞUNU BİLEN YOK”

Doğu Karadeniz Bölgesi’nde sodalı suyun dere halinde aktığı tek yer olan ve Kuzalan Tabiat Parkı içinde yer alan doğa harikası Mavi Göl'ü her yıl binlerce yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiğini ifade eden CHP Giresun Milletvekili Necati Tığlı, “Buranın korunup gelecek nesillere miras olarak bırakılması için 2015 yılında planlar yapılmış ve hayata geçirilmişti. Plana göre şelaleler de ‘Hassas Koruma Alanı’ içine dâhil edilmişti. Bunu DSİ'nin bağlı olduğu Bakan biliyor ama bağlı kurum ve kuruluşları bilmiyor.

Bin 800 metre boyunca traverten ve şelalelere sahip bu tabiat parkının görmezden gelinerek hem de turizmin en faal olduğu bir dönemde bölgede yapılan tahkimat çalışmalarıyla molozla, çamurla kirletilmesi tam anlamıyla faciadır. Vurdumduymazlıktır. Hiç kimse yaptığı hatalardan dolayı hesap verme kaygısı, korkusu taşımadan elini kolunu sallaya sallaya ben yaptım oldu rahatlığıyla Giresun'a zarar veremez. En yukarıdan en aşağıya işini layıkıyla yapmayan derhal bu şehrin yakasından düşsün artık” diye konuştu.

Kaynak : Sözcü Gazetesi

İlişkili Haberler

Manşetler