BIST 100 8.039,16 %0.48 Dolar 27,12 %0.08 Euro 28,91 %0.11 Altın Gram 1.680,91 %0.38 Brent Petrol 93,28 %-0.03 Bitcoin 26.581,98 %0.13
,

DİSK: EYT konusunda iktidarı müzakereye çağırıyoruz

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, asgari ücret ve EYT konularıyla ilgili iktidara çağrıda bulundu. Açlık sınırının altında bir asgari ücretin mutlaka insanca yaşanacak düzeye çıkartılması gerektiğini belirten Çerkezoğlu, "Biz özellikle EYT konusunda siyasi iktidarı müzakereye çağırıyoruz" dedi.

DİSK: EYT konusunda iktidarı müzakereye çağırıyoruz

Trabzon Gazeteciler Cemiyeti’nde (TGC) düzenlediği basın toplantısında bir konuşma yapan Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonunun (DİSK) Genel Başkanı Çerkezoğlu, konfederasyonun yoğun bir örgütlenme süreci içerisinde bulunduğunu belirtti. Çerkezoğlu, DİSK’in Türkiye’nin dört bir yanında temsilcileriyle bir örgütlenme yürüttüğüne değinerek, şöyle konuştu:

* Türkiye ekonomisi çok ciddi krizin içine girdi. Pandemi ile bu tablo daha da ağırlaştı. Türkiye ekonomisinin yaşadığı bu olumsuz tablo bir tesadüf değil.

* Ekonomik kurmayların sadece iş bilmezliği, beceriksizliği değil. 20 yıldır ülkeyi yöneten siyasi iktidarın politikalarının tercihlerinin sonuçlarını yaşıyoruz.

* Evet Türkiye ekonomisi büyüyor. Bizim alın terimizle büyüyor. Türkiye ekonomisi 2022’nin ikinci çeyreğinde yüzde 7,6 büyüdü ama bu büyüme nasıl paylaşılmış, ürettiğimiz değer nasıl paylaşılmış diye baktığımızda gelir adaletsizliğinin olağanüstü arttığını görüyoruz.

* Şu an Türkiye’de yaşadığımız en önemli mesele bölüşüm sorunu. Ürettiğimiz değerin bölüşümünde olağanüstü adaletsizlik var. Bu süreçte aslında temel politikalarının sonucu.”

* Aralık ayında asgari ücret konuşulacak. Dünyanın hiçbir ülkesinde asgari ücret bu kadar konuşulmaz. Yani asgari ücretle çalışanların oranı birçok toplumda yüzde 2-3-5’tir.

* Türkiye’de asgari ücret ortalama bir ücret. Bu oran yüzde 50’yi aşmış durumda. Biz aslında asgari ücreti konuşurken ortalama ücreti konuşuyoruz. Asgari ücreti konuşurken aslında devletin toplumla yaptığı en büyük sözleşmeyi konuşuyoruz. O yüzden son derece önemli.

* Asgari ücret DİSK’in de çalışmalarıyla ilk defa bu yıl iki kez güncellendi. Fakat asgari ücretin alım gücü olağanüstü düştü. Alım gücü son derece önemli.

* Türkiye’nin asgari ücretliler toplumu olmaktan kurtarılması lazım. Açlık sınırının altında bir asgari ücretin mutlaka insanca yaşanacak düzeye çıkartılması lazım.

* Bugün Türkiye’de bir taraftan emekli olmak zorlaştı. Ayrıca EYT diye mağduriyet ortaya çıktı. Bu soruna nasıl çözüm getireceklerini sır gibi saklıyorlar. Oysa bu tür düzenlemeler çalışma hayatına dair düzenlemelerde mutlaka müzakere esastır.

Biz özellikle EYT konusunda bu kadar ciddi bir konuda siyasi iktidarı müzakereye çağırıyoruz. Anayasamızda var olan sosyal diyalog mekanizmalarını işletmeye çağırıyoruz. 

Kaynak : Anadolu Ajansı

İlişkili Haberler

Manşetler