,

Destici'den geri adım: İmar affına karşı durduk

Kahramanmaraş'taki deprem felaketinde şehirlerin enkaz altında kalmasıyla 'imar barışı' konusu gündem oldu. BBP Genel Başkanı Destici de yaklaşık 4 ay önce kendi imzasını taşıyan ve TBMM'ye sunduğu 'imar affı' ile ilgili yasa teklifi hakkında 'İmar affının karşısında durduk. Biz asla imar affı teklifi vermedik' diyerek attığı imzayı reddetti.

Destici'den geri adım: İmar affına karşı durduk

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, Maraş merkezli 10 ilde yıkıma neden olan 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin ardından mayıs ayında yapılması beklenen seçimlerin ertelenmesi tartışmalarıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

TBMM'de düzenlediği basın toplantısında konuşan Destici, şunları söyledi:

Cumhuriyet döneminin en ağır felaketini yaşadığımızı biliyoruz. Şu anda kimsenin seçimle ilgili gündemi endişesi olmaması gerekir, bütün gündemimiz enkazda bulunan vatandaşlarımız ve şehirleşme olmalıdır. Başta 11 ilimiz olmak üzere seçimin sağlıklı şekilde yapılacağı şartlar yerine getirilecektir. Demokrasinin gereği neyse o yapılacaktır. Anayasa, hukuk, demokrasi neyi gerektiriyorsa elbette ki seçimler yapılacaktır ama şartlar değerlendirildikten sonra oturup karar verilir. Şu anda seçim düşünecek durumda değiliz. 85 milyonun önceliği öncelikle yaraların sarılması, bölgelerin hızla normalleştirilmesidir. Seçimler; anayasa, yasalar, hukuk ve demokrasi, afet de değerlendirilerek bir zamanda mutlaka yapılacaktır.

İMAR AFFI TEKLİFİ VEREN DESTİCİ 'TÜM İMAR AFLARINA KARŞIYIZ'

Açıklamalarının ardından soruları yanıtlayan Destici, yaklaşık 4 ay önce kendi imzasını taşıyan ve TBMM'ye sunduğu, "imar affı" ile ilgili yasa teklifinin hatırlatılması üzerine ise şöyle konuştu:

Öncelikle BBP olarak tüm imar aflarına prensip olarak karşı durduk ve karşıyız. Hiçbirisine de 'evet' oyu vermedik. İmar planlarının dikkatle titizlikle hazırlanan kurallar olması gerektiğini de hep söyledik, ifade ettik. Biz asla 'imar affı' teklifi vermedik. Daha önceki imar barışında mağduriyetlerin giderilmesi, kamu zararı, iskan imar yönünden incelenmek suretiyle kayıt altına alınmasıyla ilgili imar düzenlemesi talebimizin, yeni bir imar affı olarak dillendirilmesi cahillik. Biz ne söylediğimizi biliyoruz. Kimse istismar etmemelidir. Kendi verdikleriyle bizimkini karıştırmamalıdır.

KARAR

İlişkili Haberler

Manşetler