BIST 100 8.396,64 %0.74 Dolar 27,45 %0.17 Euro 29,10 %0.36 Altın Gram 1.628,20 %0.03 Brent Petrol 92,46 %0.28 Bitcoin 28.270,00 %4.21
,

Depremzedelere 120 bin liraya kadar eşya ve kira yardımı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Depremde ağır hasar alan konutlarda 90 bin liraya kadar eşya yardımı yapacağız. 30 bin liraya kadar da kira ve taşınma yardımı gerçekleştireceğiz" dedi.

Depremzedelere 120 bin liraya kadar eşya ve kira yardımı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum Düzce depremi ile ilgili açıklamalarda bulundu. SSoylu, deprem bölgesine ilk etapta 27 milyon liralık ödenek gönderildiğini duyurdu. Bakan Kurum da Düzce genelinde acil yıkılacak ve ağır hasarlı bina sayısını 71 olarak açıkladı.

Bakan Soylu, açıklamasında şunları kaydetti;

Depremin olduğu saatten bu saate kadar büyüklükleri 0,9 ile 4,3 arasında değişen 233 artçı deprem meydana geldi. 37'si Düzce vilayetimizde olmak üzere 93 vatandaşımız yaralandı. Halen 13'ünün tedavilerine hastanelerde devam ediliyor. Düzce'de de 1'i yoğun bakımda olmak üzere 6 vatandaşımızın tedavilerine devam edilmektedir. Depremin hemen akabinde Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın da talimatlarıyla hemen deprem bölgesine geldik. Murat Kurum Bakanımız, Gençlik ve Spor Bakanımız, Adalet Bakanımız ve Aile Bakanlığı dahil olmak üzere tüm bakanlıklarımız yöneticileri, sorumluları, hem bakanlık hem AFAD koordinasyonu altında yaptığımız işlerle, hem kendine ait sorumluluk hisseden işlerde depremde meydana gelen hasarların ve depremde meydana gelen bir takım zararları tespit etmek, bunları bir vesileyle bir plan dahilinde onarmak için atılacak adımları belirleyebilmek ve vatandaşlarımızın yine sorumlulukları içinde yaralarını sarabilmek amacıyla burada olduk.

"3 bin 748 personel, 812 araç görev aldı"

Biz de sayın bakanlarımızla birlikte Sayın Cumhurbaşkanımıza periyodik olarak burada nasıl bir durumla karşılaştığımızı aynı zamanda neler yaptığımızı ve yapmamız gerektiğini talimatlarını sürekli almaya çalıştık. Hem Gölyaka merkez hem Düzce hem de diğer ilçelerimizde hepimiz hem hasar olan yerlerde hem de ilçe merkezlerinde gerekli temasları yaptık. İnsanlarımızı ziyaret ettik. Onlardan hem genel durum hakkında kendi değerlendirmelerini aldık biz de atacağımız adımları belirlemeye çalıştık. Bu çerçeve içerisinde afete müdahale için toplam 3 bin 748 personel, 812 araç bu karşılaştığımız depremde burada Düzce'de görev aldılar ve hala almaya devam ediyorlar. Vatandaşlarımızın geçici barınma ihtiyacı oldu 1999 depremi büyük bir travma oluşturdu. Bunu vatandaşlarımızda görebiliyoruz. Bu vesileyle evine girmek istemeyenler oldu. Bu vesileyle gerek kamu misafirhaneleri gerek yurtlarımızın tamamı gerekse de kurduğumuz çadır alanlarında vatandaşlarımızın barınmasına imkan sağlamak için adımlarımızı attık.

19 bölgede çadır alanları oluşturduk. 1000'e yakın çadır kuruldu, kurulmaya da devam ediyor. Hem AFAD hem Kızılay hem belediyemiz 20 bine yakın battaniye dağıttılar. Yine 3 bine yakın gece kalmalarını temin edecek bütün destekler sağlandı. 600'e yakın ısıtıcı dağıtıldı.

Eşya ve kira yardımı

Ağır hasarlı konutlarda eğer eşyasını almadan çıkıyorsa yani içeriye girilemeyecek durumdaysa 90 bin liraya kadar eşya yardımı yapacağız. Aynı zamanda 30 bin liraya kadar da kira ve taşınma yardımı gerçekleştireceğiz. Eğer ağır hasarlı konutlarda kiracılar varsa burada da 15 bin liraya kadar taşınma yardımı gerçekleştireceğiz. Ağır hasarlı konutlardaysa ve konteynere geçiyorsa onlara da 15 bin lira bir yardımda bulunulacak. Yine bunun yanısıra özellikle eşya hasarları fazla. Eşya hasarları için biz bir tespit komisyonu oluşturduk. Bu eşya hasarları küçük eşya hasarları. Bunların tazmini için 5 bin liraya kadar eşya hasarlarının tazminini sağlayabilecek talepten sonra komisyonun tespiti üzerine bu ne kadarsa karşılanmış olacak.

Yine depremin kendine ait bir başka sonucu da çatı hasarları. Biz bu konuda çatı hasarlarını alıyoruz ve bununla ilgili de 5 bin liradan 15 bin liraya kadar çatı hasarlarını da karşılayacağız. Bunları da gerçekleştirmiş olacağız. Başka yerlerde de uyguladığımız burada da uygulamaya alacağımız az hasarlı yapılar var yani sıvası dökülmüş, tuğlası dökülmüş, kaplaması dökülmüş az hasarların tespiti ile birlikte 3-5-7 bin lira civarında bunlara yardımcı olacağız. Ekiplerimiz bu konuda çalışacaklar. 

"Acil yıkılacak ve ağır hasarlı 71 bina 134 bağımsız bölüm tespit edildi"

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, şunları kaydetti;

Toplamda 4 bin 316 binada 15 bin bağımsız bölümde hasar tespit çalışmaları şu an itibarıyla yapılmış oldu. Bu kapsamda Gölyaka'da 2, merkezde 4 binamızı toplamda 6 binayı acil yıkılacak olarak belirledik. Cumayeri'nde 7 bina 9 bağımsız bölüm, Çilimli'de 5 bina 9 bağımsız bölüm, Gölyaka'da merkez üssü 23 bina 42 bağımsız bölüm, Gümüşova ilçemizde 9 bina 16 bağımsız bölüm, merkezde yapı stoğunun eski olduğunu tespit ettiğimiz alanlar bu alanlarda da ise 21 bina 31 bağımsız bölüm olmak üzere Düzce genelinde acil yıkılacak ve ağır hasarlı 71 bina 134 bağımsız bölüm tespit edildi.

Kaynak : TRT Haber

İlişkili Haberler

Manşetler