,

Depremzedeler için AB bağışçılarının vereceği desteğin yüzde 70'i kredi olacak

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Brüksel'deki Uluslararası Bağışçılar Konferansı'nda taahhüt edilen miktarın yaklaşık 4,3 milyar eurosunun uygun kredi, 1 milyar 750 milyon eurosunun da hibe olduğunu bildirdi.

Depremzedeler için AB bağışçılarının vereceği desteğin yüzde 70'i kredi olacak

Uluslararası Bağışçılar Konferansı'nda depremzedelere 7 milyar euro yardım taahhüdü

Uluslararası Bağışçılar Konferansı’nda depremden etkilenen Türkiye ve Suriye için toplamda 7 milyar euro taahhütte bulunuldu. Söz konusu yardımın 6,05 milyar eurosu Türkiye için, 950 milyon eurosu ise Suriyeliler için yapıldı.

Çavuşoğlu, bugün verilen taahhütlerin ne kadarının hibe ne kadarının kredi olduğu ve bunun bir takvime bağlanmasının mümkün olup olmadığına ilişkin soru üzerine AB'ye teşekkür ederek, taahhütlerin yarıdan fazlasının AB ve AB üyesi ülkelerden geldiğine işaret etti.

Bakan Çavuşoğlu, “Kabaca bir hesap yaptık. (Konferansta taahhüt edilen rakam) Bu rakamın 4,3 milyar euro civarında aşağı yukarı, uygun kredi olarak Türkiye'ye aktarılacak. 1 milyar 750 milyon euro da hibe olarak bugün taahhütte bulunuldu." dedi.

Azerbaycan, deprem bölgesinde 100 milyon dolarlık konut inşa edecek

Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov, Türkiye'deki deprem bölgelerinde 100 milyon dolar tutarında konut, kamu binası ve eğitim kurumu inşa edeceklerini bildirdi.

ABD’den Türkiye ve Suriye’ye 50 milyon dolarlık ek yardım

ABD, 6 Şubat'ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenenler için ek 50 milyon dolar yardım yapacağını bildirdi.

İlişkili Haberler

Manşetler