,

Denizbank'a delil karartma soruşturması

19 kişiyi yaklaşık 25 milyon dolar ile 7 milyon 384 bin lira dolandırdığı iddia edilen Seçil Erzan davasında Denizbank'a yönelik olarak "suç delillerini yok etme" iddiasıyla bir soruşturma başlatıldığı ortaya çıktı. Soruşturma dosyasına göre banka yönetimi, 10 Nisan'da şubeden aldığı kamera kayıtlarını ancak 28 Nisan tarihinde Mali Suçlarla Mücadele Müdürlüğü'ne teslim etmiş. Bu durum, kamera kayıtlarının üzerinde değişiklik yapıldığı veya tahrif edildiği şüphesini ortaya çıkarmış.

Denizbank'a delil karartma soruşturması

Seçilbank davası kapsamında Denizbank'a yönelik olarak "suç delillerini yok etme" iddiasıyla bir soruşturma başlatıldığı ortaya çıktı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen bu soruşturma, TCK'nın 281. maddesi çerçevesinde Denizbank yetkilileri hakkında suç delillerini yok etme iddiasıyla soruşturma başlatıldı.

Bu iddianın temelini, Seçilbank vurgunuyla ilgili olarak Denizbank'ın Levent şubesinden emniyete verdiği kamera kayıtları oluşturuyor. Soruşturma dosyasına göre, banka yönetimi, 10 Nisan tarihinde şubeden aldığı kamera kayıtlarını ancak 28 Nisan tarihinde Mali Suçlarla Mücadele Müdürlüğü'ne teslim etmiş. Bu durum, kamera kayıtlarının üzerinde değişiklik yapıldığı veya tahrif edildiği şüphesini ortaya çıkarmış.

KAMERA KAYITLARIYLA TESPİT EDİLDİ

Seçil Erzan'ın odasını gösteren 77 kameranın kayıtları incelendiğinde ise çeşitli sorunlar tespit edilmiş. Bazı materyallerde video programının sağlıklı çalışmaması nedeniyle görüntülere ulaşılamamış, bazılarında görüntü kaybı yaşanmış ve CD üzerindeki kamera saatlerinin kayıtlarla uyuşmadığı belirlenmiş. İki materyalde ise hiçbir kamera kaydına ulaşılamamış.

GÖRÜNTÜLERİ BİLİRKİŞİ İNCELEDİ

Bu durum üzerine kamera görüntüleri incelenmek üzere bilirkişiye gönderilmiş. Bilirkişi raporunda, belirli bir tarih ve saat aralığında materyal üzerindeki kayıt saatleri ile kaydedilmiş görüntüler arasında uyumsuzluklar tespit edilmiş. Örneğin, bir CD üzerinde belirtilen saatler arasında, banka müdürünün odasına giriş çıkış olmadığı halde, görüntü kaydının bulunduğu ifade edilmiş.

Bu gelişmeler ışığında, Denizbank yetkilileri hakkında suç delillerini yok etme iddiasıyla yürütülen soruşturmanın detayları ortaya çıkmış durumda.

KARAR

İlişkili Haberler

Manşetler