,

Danıştay da özel davetle gizli kapaklı ihale yapmış

Bugüne kadar, AKP iktidarının özel davetle yaptığı birçok büyük ihalesini iptal eden Danıştay, bu defa kendi ihalesinde, açık usül yerine gizli kapaklı ihale yaptı. Yüksek mahkeme, yasanın olağanüstü haller için öngördüğü 21-b pazarlık usulünü, “eğitim tesisi hizmet binası” yapım işi için kullandı. İhaleyi özel olarak davet ettiği Aksu İnşaat’a yaklaşık bedelin yüzde 53 fazlasına verdi.

Danıştay da özel davetle gizli kapaklı ihale yapmış

AKP iktidarının istediği ihaleyi istediği müteahhite verme aracı olarak kullandığı Kamu İhale Kanunu'nun “21-b Pazarlık” usulü defalarca yargıya taşındı. Yapılan yargılamalar son aşamada yüksek yargı organı Danıştay'ın önüne geldi. 

Danıştay, AKP'nin birçok büyük ihalesini “21-b” koşulları karşılamadığı için iptal etti. Danıştay, son olarak Kanal İstanbul projesi kapsamında planlanan “Halkalı-Ispartakule Demiryolu Hattı” ihalesinde, gerekli açıklık ve rekabetin sağlanmadığını 21-b fıkrasında aranan “ivedilik şartını”nı da taşınmadığını vurguladı.

Ancak bu karardan birkaç ay sonra, Danıştay'ın Kamu İhale Kanunu'nun 21-b fıkrasındaki ayrıcalıkları kullanarak kimseye duyurmadan yani duyuru ilanı yayınlamadan bir ihale düzenlediği ortaya çıktı. 

“Danıştay Başkanlığı Eğitim Tesisi Hizmet Binası” ihalesi, Danıştay Genel Sekreterliği tarafından 28 Haziran'da gerçekleştirildi. İhale özel olarak davet edilen Aksu İnşaat'a verildi. 

YAKLAŞIK BEDEL İHALEDE YÜZDE 53 ARTTI

İhalede dikkat çeken detaylardan biri de ihale bedeli oldu. Fizibilite çalışmaları sonunda yaklaşık bedel 42 milyon 248 bin 598 lira 7 kuruş olarak hesaplandı. Ancak ihalelerde alışalagelmişin dışında bedel düşmedi bu defa arttı. ihale, Aksu İnşaat'a yaklaşık bedel üzerinden yüzde 53 artışla 64 milyon 953 bin liraya verildi. 

2 Ağustos'ta imzalanan sözleşmeye göre 17 Ağustos'ta başlayacak inşaat 14 Nisan 2023'te tamamlanacak. 

Kaynak : Sözcü Gazetesi

İlişkili Haberler

Manşetler