BIST 100 9.134,86 %-0.49 Dolar 31,18 %0.14 Euro 33,78 %-0.01 Altın Gram 2.041,64 %0.43 Brent Petrol 83,61 %-0.06 Bitcoin 60.293,99 %5.86
,

Cumhuriyet Savcısına hakaret ve saldırıya tutuklama

Kahramanmaraş Afşin’de Avukat A.Ö.’nün şüpheli olarak ifade verdiği sırada ayakta tutulması ile ilgili Türkiye Barolar Birliği tarafından ortaya atılan iddialar ile ilgili farklı bilgiler ortaya çıktı. Afşin Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü soruşturmada adliyeye ifadeye çağırılan Avukat A.Ö.’nün sorgu sırasında ayakta ifade aldığı gerekçesiyle savcıya hakaret içerikli sözler sarf ettiği bu sebeple hakkında adli işlem yapıldığı belirlendi. Elbistan Cumhuriyet Başsavcılığı yaptığı açıklamada şüphelinin Cumhuriyet Savcısının ifade almak istediği sırada Cumhuriyet Savcısına hakaret ve tehditlerde bulunarak üzerine saldırdığını belirtti.

Cumhuriyet Savcısına hakaret ve saldırıya tutuklama

Kahramanmaraş Barosu üyesi Avukat A.Ö. adliye otoparkında daha evvel yaşandığı belirtilen bir olayla ilgili yürütülen soruşturma kapsamında 7 Aralık 2023 günü “Trafik Güvenliğini Tehlikeye Sokma” ve “Kişiyi Hürriyetinden Yoksun Bırakma” suçlarından çağrı kaydı ile ifadeye çağrıldı. A.Ö. savcının odasına girdiğinde hakkındaki iddiaların anlatılması üzerine şüphelinin ayakta ifade vermesi sebebiyle agresif tavırlar sergilediği öğrenildi. Bu sebeple şüphelinin dışarı alınmasıyla tavırlarına devam ettiği kaydedildi.

Avukat A.Ö’nün ifadesini almak isteyen savcıya yönelik hakaret içerikli olduğu iddia edilen sözler sarf ettiği iddia edildi. Avukatın, nöbetçi Cumhuriyet Savcısının talimatı üzerine “Kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret” ve Görevini yaptırmamak için Direnme” suçlarından gözaltına alındığı belirtildi. A.Ö.’nün sevk edildiği Sulh Ceza Hakimliğince 8 Aralık tarihinde “Görevini yaptırmamak için Direnme” suçundan tutuklandığı ortaya çıktı.

ELBİSTAN CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞINDAN AÇIKLAMA

Elbistan Cumhuriyet Başsavcılığı konu ile ilgili açıklama yaptı. Açıklamada şunlar kaydedildi: Kahramanmaraş Barosu avukatlarından Avukat A.Ö.’nün tutuklanması sebebiyle yargı görevinin kötüye kullanıldığına yönelik yapılan bazı açıklama ve paylaşımlar nedeniyle kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi adına bir basın açıklaması yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.

- "Aracını otoparkın gir,şine park etti ve polisler adliyeye girmedi"

22.12.2022 günü Afşin Adalet Sarayı otoparkının giriş kısmına diğer araçların girişini engelleyecek şekilde aracını park etmesi sonucu adli işlemler için giriş yapmak isteyen kolluk kuvvetlerinin adliyeye giremediği, Adalet Sarayı girişindeki yoğunluk nedeniyle yolda uzun kuyrukların oluştuğu olayla ilgili kolluk kuvvetlerinin Avukat A.Ö.’den şikayetçi olmaları üzerine adı geçen avukat hakkında mülhakat Afşin Cumhuriyet Başsavcılığınca “trafik güvenliğini tehlikeye sokma ve kişiyi bir yere gitme hürriyetinden yoksun bırakma” suçlarından soruşturma başlatılmıştır.

- İki kez ifadeye çağrıldı ama gelmedi, savcıya saldırdı

Soruşturma kapsamında ifadesinin alınabilmesi için 30.05.2023 ve 17.11.2023 tarihlerinde çıkarılan çağrı kağıtları üzerine ancak 07.12.2023 tarihinde ifadesi alınmak üzere adliyeye gelen Avukat A.Ö., Cumhuriyet Savcısının ifade almak istediği sırada Cumhuriyet Savcısına hakaret ve tehditlerde bulunarak Cumhuriyet Savcısının üzerine saldırmış, kolluk kuvvetleri ve adliye personelinin olaya müdahalesi ile şüpheli güçlükle odadan çıkarılmıştır.

Şüphelinin ifadesinin alınması sırasındaki eylemleri sebebiyle hakkında mülhakat Afşin Cumhuriyet Başsavcılığınca “kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret ve kamu görevlisine görevini yaptırmamak için direnme suçlarından” başlatılan soruşturma kapsamında adı geçen, “kamu görevlisine görevini yaptırmamak için direnme” suçundan 08.12.2023 tarihinde tutuklanmıştır. Yargı görevinin ifası sırasında görevin yapılmasını engelleyecek şekildeki eylemlerin, herhangi bir vatandaş ya da hukuk mesleğini icra eden kişiler tarafından gerçekleştirilmiş olmasının suçun oluşumuna ve uygulamaya bir etkisi bulunmamakta olup açıklamamız dışındaki yapılan haber ve paylaşımlar gerçeği yansıtmamaktadır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

İlişkili Haberler

Manşetler