Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Konut projesiyle kiralar düşecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan kabine toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada TOKİ'nin yeni konut projesine yönelik açıklamalarda bulundu

Eklenme : 01 Ağustos 2022 Pazartesi 20:18 - Güncelleme : 01 Ağustos 2022 Pazartesi 21:07


Cumhurbaşkanı Erdoğan kabine toplantısı sonrasında açıklamalarda bulundu.

Açıklamanın TOKİ konutlarına dair bölümü şu şekildedir:

Bugüne kadar TOKİ ile 1 milyon 170 bin vatandaşımızı ev sahibi yaptık. Eşi benzeri olmayan bir başarı bu. Bir buçuk yıl önce de 100 bin sosyal konut için 10 katı başvuru aldık.

Toplu konut projemiz devam ediyor. Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesini yapacağız.

İlk kez ev sahibi olacaklar başvuracak. Hazılıklar bitiyor. Yerel ve yatay proje ile ev sahibi yapacağız. Konut projelerinin tamamında yenilebilir enerji kullanılacak.

Hem inşaat sektörü canlanacak hem de insanımız uygun koşulla ev sahibi olacak.

Bu adım kiraları da düşürecek. Ev sahibi olmayan ve emeklilere özel kontenjan alacak. İlk  defa evlenenler de kota hakkına sahip olacak.

Önümüzdeki ay detayları açıklayacağız

-------------------------------------------

Cumhurbaşkanı Erdoğan diğer açıklamaları şu şekilde:

"Tahıl koridoru konusunda BM Genel Sekreteri teşekkürlerini ifade etti.

Bugün adım atıldı ve tahıl koridoru neticesinde bugün tarihi bir dönüm noktası olmuştur. Tahıl yüklü gemi bugün Odessa limanından hareket etti. Her ne kadar muhalefet idrak edemese de ülkemizin öncülüğünde başlatılan bu çalışma önemli bir diplomatik başarıdır.

Tahıl koridorunda tarihi dönüm noktası

İstanbul'a ulaştığında bu gemi kontrol edilecek ardından da yükünü bırakacağı yere yolculuğuna devam edecek.

Benzer diplomatik çalışmaları enerji başta olmak üzere diğer alanlara da teşbil edebiliriz. Rusya-Ukrayna savaşının iki taraf açısından da adil bir barış için sona ermesi için çok çaba sarf ettik.

Rusya-Ukrayna savaşının tetiklediği ekonomik kriz ise makyajları dökmüş, gerçek yüzü ortaya çıkarmıştır. Ülkemizi uzun bir süredir küçük krizler üzerinden oyalayanların bu fırsata engel olmalarına müsaade etmeyeceğiz. 

Tercihimizi istihdamdan yana kullandık

Bunun için tercihimizi istihdamdan, yani vatandaşlarımızın işinden aşından huzurundan yana kullandık. Ve ihracatımızı 250 milyar dolar sınırına getirdik.

Yılın ilk yarısındaki gerçekleşmeler 2022 yılını, 47 milyon turist ve 37 milyar dolar turizm geliriyle hedeflerimizin üzerinde kapatacağımıza işaret ediyor.

Doğalgazda yüzde 80'i geçen sübvansiyon sayesinde vatandaşlarımızın en düşük maliyetle evlerini ısıtmalarını sağlıyoruz.

Gördünüz, Ordu'da fındık fiyatlarını açıkladık. Bay Kemal yine şaşırdı. Diyor ki '72 TL olarak düşündüm'. Sen düşünmeye devam et. Biz icraattan bahsediyoruz Bay Kemal. Senin icraatın var mı? Yavru ortağı da 75 düşünüyormuş. 1 dolardan, 3 doların üzerine fındık fiyatlarını nasıl getirdik buna bakın. 

Elli bin liraya kadar ısı yalıtımı kredisi

Küresel enerji dar boğazına karşı, vatandaşlarımızı mevcut kaynakları verimli bir şekilde kullanmaya davet ediyorum. Geçtiğimiz yıl 50 milyar dolarlık enerji ithalatı yapan, bu yıl aynı faturanın 2 katına çıkma ihtimali olan bir ülke durumundayız. Tasarrufla bu oranda yüzde 10'luk bir düşüş sağmamamız, 10 milyar dolarlık katkı sağlayacaktır. Hanelerdeki ısı yalıtımı çalışımı için daire başı 50 bin liraya kadar uygun kredi imkanı sunuyoruz.

Kaynak : Gazete Memur