,

CTE'den 'personele servis eziyeti' açıklaması

Kocaeli'de cezaevi personeline sunulan servis hizmetine ilişkin açıklama: Personel servis araçlarından 2'sinin arızalanması nedeniyle dün geçici olarak yoğunluk yaşandı

CTE'den 'personele servis eziyeti' açıklaması

Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü, Kocaeli Kandıra Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü'nde görevli personel için sunulan servis hizmetinde, servis araçlarından 2'sinin arızalanması nedeniyle dün geçici olarak yoğunluk yaşandığı ve hizmetten yararlanan personelden servis hizmetine yönelik herhangi bir şikayetin bulunmadığını bildirdi.

Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamada, bazı basın-yayın kuruluşlarında ve sosyal medya platformlarında "Kocaeli Kandıra Ceza İnfaz Kurumu Kampüs personelinin hınca hınç dolu otobüslerle işe gidip gelmek zorunda kaldığı, görev yapan personelin her gün servis eziyetine katlanmak zorunda bırakıldığı" şeklinde yer alan haberlerle ilgili kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi amacıyla basın açıklaması yapıldığı belirtildi.

Kocaeli Kandıra Ceza İnfaz Kurumları Kampüsünde bulunan görevli personel için sunulan servis hizmetinin, Kocaeli Açık Ceza İnfaz Kurumu tarafından yapılan servis ihalesini alan firma tarafından yerine getirildiği kaydedilen açıklamada, "Bu hizmet kapsamında toplam 5 ceza infaz kurumunda çalışan personel için 650 kişilik servis tahsis edildiği, 126 kilometreye kadar ve 17 farklı noktaya ulaşacak şekilde servis hizmetinin sağlandığı tespit edilmiştir." ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, "Personel servis araçlarından 2'sinin arızalanması nedeniyle dün geçici olarak yoğunluk yaşandığı" belirtilerek, servis hizmetinden yararlanan personelden servis hizmetine yönelik Kocaeli Açık Ceza İnfaz Kurumuna herhangi bir şikayetin ulaşmadığı ve gerçekleşen arızanın ardından idari sözleşme kapsamında sorumlu firmaya para cezası verildiği bilgisi verildi.

Araçların klima ve ısıtma sistemlerinin çalışmadığı iddialarının gerçeği yansıtmadığı ve servis araçlarının bakım ile onarımının ilgili firma tarafından düzenli olarak yapıldığı vurgulanan açıklamada, kamuoyunda algı oluşturmaya yönelik gerçek dışı haber ve paylaşımlara itibar edilmemesi gerektiği kaydedildi.

NE OLMUŞTU?

Kocaeli Kandıra Cezaevi Kampüsü personellerinden gelen servis şikayetlerini kamuoyu ile paylaşan CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, şunları söylemişti:

“Kocaeli Kandıra Cezaevi Kampüsünde görev gören bir arkadaşımız beni aradı. Ve seslerini duyurmamızı istedi. Bu cezaevi kampüsünde servisler hınca hınç dolu. Görüntüleri de bana gönderdiler. Gerçekten ayakta seyahat ederek işe giden ya da işten dönen infaz koruma memurları var. Ve iki otobüs dolduracak memurları bir otobüse doldurarak servis yapan bir şirket var. Bu şirket cezaevinden ihale alan bir şirket. Senelerdir bu durumun böyle sürdüğünü anlattı arkadaşımız. Her gün iki üç aracın arıza yaptığını ve her gün aynı sorunla karşı karşıya kaldıklarını dile getirdi. Kışın kaloriferin çalışmadığı yazın klimanın olmadığı servis otobüslerine hınca hınç doldurduğunuz, güvenlik sınıfına almadığınız, onları perişan ettiğiniz infaz ve koruma memurlarının artık eziyet gördüğünü buradan bir kez daha haykırıyorum. Kocaeli Kandıra Cezaevi kampüsünde görev yapan infaz ve koruma memurlarının servis otobüslerinin cezaevi idaresi tarafından denetlenmesini istiyorum.”

Kaynak : Anadolu Ajansı

İlişkili Haberler

Manşetler