Gündem

Çöpçü ile doktor aynı maaşı mı alıyor?

Ak Partili Urfa Akçakale Belediye Başkanı Mehmet Yalçınkaya "Şu anda bir çöpçü 7 milyon (7 bin) maaş alıyor. Benim oğlan doktor 7 milyon maaş alıyor" dedi.

Eklenme : 15 Mart 2022 Salı 08:20 - Güncelleme : 01 Ocak 0001 Pazartesi 00:00


Urfa'da yayın yapan Edessa TV'de konuk olan Ak Partili Urfa Akçakale Belediye Başkanı Mehmet Yalçınkaya "Şu anda bir çöpçü 7 milyon (7 bin) maaş alıyor. Benim oğlan doktor 7 milyon maaş alıyor. Anlatabildim mi? Oğlan da bize takılıyor. ‘Baba bizi çöpçü al' diye" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan geçen günlerde kadın muhtarlarla yaptığı toplantıda, “Şimdi az para veriyormuşuz. Sordum. En az alan 8-9 bin, en yüksek 25 bin civarında. Buna rağmen özel sektör daha fazla verdiği için kaçıyorlarmış. Açık konuşmayı severim, Varsın gidiyorlarsa gitsinler” demişti.

Gazetememur.com Değerlendirmesi

Başkan Behçetkaya'nın tespitleri doğru değildir. Bugün itibariyle bir pratisyen doktor 7 bin lira maaş ve 4 bin lira döner sermaye, döner sermaya yok ise sabit ek ödeme almaktadır.

Yani bir pratisyen doktorun maaşı 11 bin lira, bir uzman doktorun maaşı ise 12 bin lira civarındadır. Bunlar en süşük ödemelerdir. Döner sermayeye bağlı olarak bu ödemeler daha da fazla olabilmektedir. Maaşların düşük olduğu söylenebilir ama ek ödemeleri gizleyerek bir açıklama doğru değildir.

Ayrıca kıyaslamaları başka bir meslek mensubu üzerinden de yapmak şık değildir. 

Kaynak : TT