,

CHP'de, kabinede yer alacak 6 isim aday olmadı

Millet İttifakı kanadında, liste hazırlıkları ve "ittifak içi ittifak" formülü üzerinde çalışmalar sürüyor. CHP'de bazı isimler aday adaylığı başvurusu yapmadı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 6 liderle vardıkları mutabakat çerçevesinde kabinede yer almak isteyen kişilerin milletvekili adaylığına başvurmayacağını söyledi.

CHP'de, kabinede yer alacak 6 isim aday olmadı

Cumhuriyet Halk Partisi'nde milletvekili aday adaylığı başvuru süreci sona erdi.

Yaklaşık 3 bin 500 başvurunun yapıldığı CHP'de, önemli isimler aday adayı olmadı.

- CHP'de aday olmayan isimler

CHP Merkez Yürütme Kurulu üyeleri, Bülent Kuşoğlu, Selin Sayek Böke, Onursal Adıgüzel, Ahmet Akın, Seyit Torun ve Grup Başkanvekili Engin Özkoç o isimler arasında.

"KABİNE ÜYELERİ DIŞARIDAN ATANACAK"

Halk Tv'de katıldığı programda konuşan Milllet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu bu durumun sebebini açıkladı.

Kılıçdaroğlu, "6 lider olarak yazılı olmamakla beraber sözlü bir mutabakatımız oldu. Bakan olmak isteyenler milletvekili olmayacak. Çünkü parlamentoda dengeler çok hassas olabilir. Dolayısıyla bakanlar Meclis dışından olsun diye." açıklamasında bulundu.

MUHARREM İNCE İLE GÖRÜŞECEK Mİ?

Kılıçdaroğlu'na Memleket Partisi Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce ile bir araya gelip gelmeyeceği de soruldu.

Memleket Partisi'ni ziyaret edeceğini söyleyen Kılıçdaroğlu, "Ben bütün partilere saygı duyarım. Elbette karar taktir kendisine aittir. Ama bizim hedefimiz bizim amacımız birinci turda Millet İttifakı olarak kazanmak. Ben siyasi partileri ziyaret ediyorum. Elbetteki Memleket Partisi'ni de ziyaret edeceğim." dedi.

İNCE'DEN YANIT

Kılıçdaroğlu'nun seçimi ilk turda bitirelim çağrısına İnce ise "Kemal Bey benimle görüşmek isterse elbette görüşürüm, kendisi benim eski genel başkanım ve ağabeyimdir. " dedi.

Cumhurbaşkanı adayı olması nedeniyle Kılıçdaroğlu da dahil bütün adaylarla görüşebileceğini belirten İnce, "Görüşecek olmam adaylığımı pazarlık konusu yapacağım anlamına gelmez." ifadesini kullandı.

Kaynak : Gazete Memur

İlişkili Haberler

Manşetler