,

CHP, 8. Yargı Paketi için Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu

CHP, 8. Yargı Paketi'nde bulunan "üye olmamakla birlikte terör örgütüne yardım", "tazminat komisyonu", "hükmün açıklanmasının geri bırakılması" ve "kişisel verilerin korunması ve işlenmesi" konularının iptali ile yürürlüğünün durdurulması için Anayasa Mahkemesi'ne (AYM) başvuruda bulundu.

CHP, 8. Yargı Paketi için Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu

CHP Grup Başkanvekili Gökhan Günaydın, 8. Yargı Paketi olarak bilinen düzenlemede yer alan bazı maddelerin iptali ile yürürlüğünün durdurulması için Anayasa Mahkemesi'ne başvurduklarını duyurdu. Günaydın, partililerle birlikte Anayasa Mahkemesi'ne yaptıkları başvurunun ardından Yüksek Mahkeme önünde açıklamalarda bulundu.

TBMM'deki görüşmelerde itirazlarını dile getirdi

Kamuoyunda 8. Yargı Paketi olarak bilinen 7499 Sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'un 12 Mart'ta Resmi Gazete'de yayımlandığını anımsatan Günaydın, kanun hakkında TBMM'deki görüşmelerde itirazlarını dile getirdiklerini hatırlattı.

İtirazlarına rağmen söz konusu düzenlemenin yasalaştığını belirten Günaydın, süresi içerisinde kanunun bazı hükümlerinin iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemiyle hazırlanan dilekçeyi Anayasa Mahkemesi'ne teslim ettiklerini söyledi.

8. yargı paketinde iptali istenen maddeler

İptalini istedikleri düzenlemeleri partinin sosyal medya hesaplarından da paylaşacaklarını dile getiren Günaydın, konu başlıklarının "üye olmamakla birlikte terör örgütüne yardım", "tazminat komisyonu", "hükmün açıklanmasının geri bırakılması", "kişisel verilerin korunması ve işlenmesi" olduğunu kaydetti.

CHP Grup Başkanvekili Günaydın, şöyle devam etti:

"Terör örgütüne üye olmamakla birlikte terör örgütüne yardım suçu düzenlenmektedir. Örneğin, burada bir anayasal hakkı için protesto gösterisi yapan kişi ve grupların, terör örgütüne üye olmamakla birlikte diye başlayan keyfi söz dizimi üzerinden gözaltına alınmasına ve tutuklanmasına neden olabilir. Dolayısıyla bu düzenlenmenin iptalini talep ediyoruz. Daha evvel Anayasa Mahkemesi bu düzenlemeyi iptal etmişti ancak Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde maalesef Cumhur İttifakı çoğunluğu, Anayasa Mahkemesi kararına uyarlı olmayan bir yeni düzenlemeye imza attı. Dolayısıyla bunun iptalini talep ediyoruz.

Kaynak : Anadolu Ajansı

İlişkili Haberler

Manşetler