,

Borsada 5 günde yüzde 10 oldu

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, günü yüzde 1.31 yükselişle 5.626 puandan tamamladı. Böylece Mehmet Şimşek'in Hazine ve Maliye Bakanı olarak göreve atanmasının ardından BIST 100'deki haftalık yükseliş yüzde 10 oldu. Bankacılık endeksi yüzde 6.2 yükselirken, holding endeksindeki haftalık yükseliş yüzde 10.2'yi buldu

Borsada 5 günde yüzde 10 oldu

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi günü yüzde 1.31 yükselişle 5.626 puandan tamamladı.

Böylece haftasonu Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in göreve gelmesinin ardından piyasada esen olumlu rüzgarlarla BIST 100 bu hafta genelinde yüzde 10 yükseliş kaydetti.

Bugün bankacılık endeksi yüzde 0.67 düşerken, holding endeksi yüzde 1.38 değer kazandı. Bu endekslerdeki haftalık yükseliş sırasıyla yüzde 6.2 ve yüzde 10.6 oldu.

BAKAN ŞİMŞEK'TEN AÇIKLAMALAR

Bakan Şimşek geçen haftasonu görevi teslim alırken yaptığı açıklamada "Türkiye’nin rasyonel bir zemine dönme dışında bir seçeneği kalmamıştır. Kurala dayalı bir Türkiye ekonomisi özlenen refaha ulaşmamızda önemli olacaktır. Makro finansal istikrarı önceliklendireceğiz" ifadelerini kullanmıştı.

Çarşamba günü sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada ise şu ifadeleri kullandı:

"Daha zengin ve dirençli bir Türkiye yaratmak için takip edeceğimiz prensipler şeffaflık, tutarlılık, hesap verebilirlik ve öngörülebilirlik olacaktır. Plan ve program dahilinde, belirlediğimiz ilkeler çerçevesinde emin adımlarla çıktığımız bu yolda hedeflerimize inşallah herkesin desteğini alarak ulaşacağız. Ancak biraz sabır ve zamana ihtiyacımız var."

Bakan Şimşek'in ataması ve sonrasında yaptığı açıklamalar 'ortodaoks' politikalara dönüş şeklinde yorumlandı ve analistler bu değişimin piyasalar tarafından olumlu karşılandığını belirtti.

Öte yandan, Dr. Hafize Gaye Erkan'ın da Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'na (TCMB) başkan olarak atanması da 'ortodoks politikalara dönüş' düşüncesini güçlendirdi.

FED 14 HAZİRAN'DA TOPLANACAK

Analistler, küresel pay piyasalarında ise, merkez bankalarının "şahin" politikaları yakında terk edebileceği beklentisinin güçlenmesine karşın küresel piyasalarda dalgalı bir seyir izlendiğini bildirdi.

ABD'de dün açıklanan verilere göre, iş gücü piyasasının soğumaya başlamış olabileceğine ilişkin tahminlerin arttığını belirten analistler, para piyasalarındaki "şahin" fiyatlamaların ABD Merkez Bankası'nın (Fed) gelecek hafta alınacak para politikası kararları öncesi zayıfladığını bildirdi.

Para piyasalarındaki fiyatlamalara göre, Fed'in 14 Haziran'da 25 baz puan faiz artıracağına yönelik öngörüler yüzde 22'ye geriledi.

Kaynak : Gazete Memur

İlişkili Haberler

Manşetler