,

Başörtüsü düzenlemesi TBMM'ye haftaya geliyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Başörtüsünü anayasa güvencesine alalım” çağrısının ardından hazırlanan teklifte sona gelindi.

Başörtüsü düzenlemesi TBMM'ye haftaya geliyor

Milli Gazeteden Muhammed Vefa'nın haberi...

Düzenlemenin başlıkları ve detayları netleşirken, önümüzdeki hafta teklifin Türkiye Büyük Millet Meclisi ( TBMM) Başkanlığına sunulması bekleniyor. AKP’li kurmayların ve Adalet Bakanlığı hukukçularının üzerinde çalıştığı teklifte başörtüsünün dışında aile ile ilgili detaylar da belirlendi.

“METİN REVİZE EDİLDİ”
AKP’nin, TBMM’de grubu bulunan siyasi partilerle yaptığı görüşmelerin ardından daha önce hazırlanan metinde revizeye gidildiği öğrenildi. AKP’li kurmayların diğer partilerle yaptığı görüşmelerde, itirazları dikkate alarak başörtüsü ve aile ile ilgili düzenlemeyi tekrar ele aldı. Hazırlanan çalışmanın Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ve AKP MYK’sında ele alınmasının ardından önümüzdeki hafta Meclis’e sunulması bekleniyor.

BAŞÖRTÜSÜ İFADESİ GEÇMİYOR
AKP’nin üzerinde çalıştığı teklifte, Anayasa’nın 24 ve 41. maddelerinde değişikli yapılması planlanıyor. Hazırlanan teklife göre, başörtüsü ifadesinin geçmeyeceği “açık ve kapalı” ifadelerinin yer alacağı belirtiliyor. Aile ile ilgili teklifte ise “annenin kadın, babanın erkek” olarak ifade edileceği söyleniyor.

BABACAN, ÖN GÖRÜŞMELERİ TAMAMLADI
Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, hafta başında yapılacak Altılı Masa zirvesi öncesinde İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’i ziyaret etti. Babacan, 14 Kasım’da Altılı Masa zirvesine ev sahipliği yapacağı için bu hafta ikili görüşmeler yaptı. Babacan, Meral Akşener’i İYİ Parti Genel Merkezi’nde ziyaret ederek ikili görüşmeleri tamamladı. Babacan, bu hafta CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ve Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal’ı da ziyaret etmişti.

İlişkili Haberler

Manşetler